Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Krążownik typu Vibre

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
VibreClass.jpg
Krążownik typu Vibre
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Vibre Assault Cruiser
Producent: Silviut Corporation
Rodzaj: Krążownik
Specyfikacja techniczna
Długość: 100 m
Prędkość w atmosferze: 1000 km/h
Hipernapęd: Klasy 1
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 45
Pasażerowie: 60
Ładowność: 500 t
Cena: 2 259 000 cr
Przynależność: Imperium GalaktyczneKrążownik typu Vibre był typem imperialnego krążownika zaprojektowanego specjalnie do działań korsarskich w obliczu zdobywania coraz większych wpływów przez Nową Republikę. Jego producentem była firma Silviut Corporation.

Historia

Krążowniki typu Vibre weszły do służby w okresie kampanii wielkiego admirała Thrawna jako jeden z rozpaczliwych środków w walce o przetrwanie w obliczu umocnionej i rosnącej w siłę Nowej Republiki. Imperium nigdy nie potrafiło jednak należycie wykorzystać możliwości, jakie dawało zatrudnianie korsarzy, tak więc nawet udostępnienie im niemal idealnych do takich działań okrętów nie zmieniło wiele w panującym układzie sił.

Charakterystyka

W porównaniu z innymi krążownikami, jego nazwa mogła być traktowana poważnie tylko wówczas, jeśli uzupełniło się ją o określenie "kieszonkowy". W rzeczywistości Vibre nie miał większych szans nawet z okrętem typu Carrack. Stawiane przed nim zadania spełniał jednak lepiej niż znakomicie. Zaawansowane systemy maskowania pozwalały mu wnikać głęboko poza linie wroga i czatować na jego liniach komunikacyjnych i zaopatrzeniowych. Napotykane frachtowce szybko unieruchamiał się za pomocą dział jonowych i promieni ściągających, a przewożeni astrożołnierze dokonywali abordażu, rozprawiając się z ewentualnymi przeciwnikami obecnymi na pokładzie. Potem przychodziła pora na wysłanie załogi pryzowej i odesłanie zdobyczy do własnego portu, lub też proste przeniesienie ładunku na pokład korsarza. W czasie tych operacji Vibre nie musiał obawiać się interwencji praktycznie żadnych standardowych jednostek patrolowych. W najgorszym przypadku jego osłony pozwalały mu wytrzymać do czasu ucieczki w nadprzestrzeń, a z reguły umożliwiały zniszczenie lub odpędzenie słabszych jednostek i wykonanie zadania przed nadejściem silniejszych przeciwników.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!