Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Jek

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jek2.jpg
Jek
Miejsce pochodzenia: Kamino[1]
Rasa: Człowiek-klon[1]
Wzrost: 183 cm[1]
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Szeregowy
Jek to żołnierz-klon służący Wielkiej Armii Republiki podczas wojen klonów.

Biografia

Młodość

Jek jak niektórzy z milionów klonów mandaloriańskiego łowcy nagród Jango Fetta, urodził się na Kamino. Został wyhodowany dla Wielkiej Armii Republiki, po odpowiednim wyszkoleniu dołączył do niej w stopniu szeregowca.

Kariera wojskowa

Debiut

Gdy ukończył szkolenie został przydzielony na Coruscant do ochrony senatorów. Wraz ze swoim bratem Rysem często rozmawiał o wydarzeniach poza ich bezpieczną placówką. Jednak w przeciwieństwie do niego nie wyrywał się na front, gdyż uważał, że ich miejsce jest tam, gdzie rozkażą dowódcy.

Obserwował wraz z Rysem lądowanie Brassbounda, gdy do ich pokoju przybył porucznik z rozkazem szykowania się do drogi. Żołnierze zostali przydzieleni jako eskorta do misji mistrza Jedi Yody.[2]

Misja na Rugosie

Sprzętem przejmujesz się, broń sama nie wygrywa bitew. Umysł twój potężnym jest, droidy przechytrzyć potrafisz.
— Yoda do Jeka, w jaskini na Rugosie.[3]

Gdy mistrz Yoda wyruszył z misją pokojową na księżyc planety Toydarii w celu negocjacji z królem Katuunko, Jek był jednym z trzech klonów, którym wraz z sędziwym mistrzem Jedi, udało się wylądować bezpiecznie na Rugosie.

Jek podczas misji na Rugosie.

Zadanie drużyny Jeka było utrudnione gdyż Separatyści również starali się o względy Toydarian. Asajj Ventress wysłała przeciwko Yodzie batalion droidów. Po jednej z potyczek Yoda postanowił na chwile zatrzymać się w pobliskiej jaskini, aby oddział podreperował siły.

Wyjaśnił klonom, że choć są tacy sami, różnią się w Mocy. Upomniał Jeka, mówiąc mu, że choć dba o sprawy techniczne, nie jest to głównym powodem powodzenia misji. Twierdził, że Jek jest dostatecznie sprytny, by oszukać droidy.

Gdy Yoda wyruszył, aby pokonać pozostałe siły Asajj, Jek wraz z braćmi z oddziału czuwał nad bezpieczeństwem mistrza. Gdy Ventress wysłała posiłki w postaci droidek, klony zniszczyły je strzelając z torpedy w pobliski klif.

Jek wraz z pozostałymi klonami i Yodą dotarli na spotkanie z Katuunką, unicestwili droidy Ventress i doprowadzili do dołączenia się Toydarii do Republiki.[3]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Databank (pierwszy) Jek w pierwszym Databanku (Link archiwalny z dnia 21.02.2010 na web.archive.org)
  2. Prelude
  3. 3,0 3,1 The Clone Wars.jpg  Ambush'

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!