Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Guy Henry

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Guy Henry.jpg
Guy Henry
Data urodzenia: 17 października 1960
Miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania
Narodowość: Angielska
Obywatelstwo: Brytyjskie
Wzrost: 193 cm
Kolor oczu: Brązowe
Kolor włosów: Czarne
Wkład w uniwersum
Role: 2016: Łotr 1 - Wilhuff TarkinGuy Henry (ur. 17 października 1960) to angielski aktor. W Łotrze 1 wcielił się w Tarkina, choć jego twarz w filmie zastąpiona została cyfrowym obrazem Petera Cushinga jako moffa znanego z Nowej nadziei.

Biografia

Młodość

Guy Henry jest synem aktora Michaela Henry'ego. Uczył się w szkole w Homefield, a potem w Hampshire. Potem studiował w Londynie na Królewskiej Akademii Sztuk Dramatycznych (The Royal Academy od Dramatic Arts, zwana w skrócie RADA). W 1982 wystąpił w tytułowej roli w serialu Młody Sherlock Holmes. Pomimo tego, że miał wtedy 22 lata, wcielił się w nastoletniego detektywa.

Kariera

Od 1991 roku współpracuje z Royal Shakespeare Comany, gdzie wcielił się w wiele ról. Chwalony był za rolę Erla Leicestera w sztuce Maria Stuart Friedricha Schillera. Pojawiał się w brytyjskich serialach, w tym także kilku telewizyjnych filmach - horrorach. Od 2010 roku pojawia się jako stały członek obsady w serialu Holby City jako chirurg Henrik Hanssen. Pojawiał się w tej roli do 2013 roku, a potem wrócił do serialu po dwóch latach.

Kariera filmowa Guya Henry'ego obejmuje między innymi takie filmy jak V for Vendetta, gdzie odegrał rolę Conrada Heyera. W dwóch częściach filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci zagrał postać Piusa Thicknessa, pracownika Ministerstwa Magii.

Gwiezdne wojny

W filmie Łotr 1 Guy Henry wcielił się w rolę Wilhuffa Tarkina. W filmie wykorzystano jego ruchy i głos, twarz natomiast została podmieniona cyfrowo na twarz Petera Cushinga wymodelowaną tak, aby wyglądał jak Tarkin znany z Nowej nadziei.

Ciekawostki

  • W przeciwieństwie do Ingvild Deili która w Łotrze 1 wcieliła się w "cyfrową" Leię, Guy Henry jako Tarkin miał znacznie więcej czasu ekranowego. Wykorzystano nie tylko ruchy aktora, ale też jego głos.
  • Jedna z ról Guya Henry'ego to Sherlock Holmes w serialu telewizyjnym z 1982 roku pod tytułem Young Sherlock: The Mystery of the Manor House. Tak się składa, że Peter Cushing także, wiele lat wcześniej, wcielał się w rolę Sherlocka. Guy stwierdził w jednym z wywiadów, że odgrywając angielskiego detektywa starał się naśladować Cushinga. To zwróciło uwagę Garetha Edwardsa i pomogło Guyowi dostać rolę Tarkina w Łotrze 1.
  • Guy Henry, podczas dwuletniej przerwy w serialu BBC "Holby City" nauczył się prowadzić autobus i bardzo polubił tę pracę.
  • W 2001 roku, Guy Henry, aktor teatralny z dorobkiem wystąpił w ekranizacji trylogii Sword of Honour razem z zupełnie nieznanym wtedy aktorem Danielem Craigiem.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!