Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Gutkurr

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gutkurr TCWCE.jpg
Gutkurr
Planeta pochodzenia: Ryloth[1]
Kolor skóry: Brązowo-żółta[1]
Kolor oczu: Czerwone[1]Gutkurr to drapieżne zwierzę występujące na planecie Ryloth.

Charakterystyka

Pisklę gutkurra.

Gutkurry w dużej mierze przypominały insekty, lecz zaliczało się je do rzędu gadów[2]. Pokryte były one naturalnym pancerzem w różnych odcieniach koloru brązowego, z którego, w części grzbietowej, wyrastały kolce. Gruba skóra pozwalała im na przetrwanie krótkich okresów w zimnej, nocnej stronie planety, lecz gutkurry zwykle przebywały w strefie zmierzchu, trzymając się z dala od gorąca panującego po stronie dziennej. Zdarzało się jednak, że podróżowały w nocy, zaskakując podróżników[3]. Pancerz był też w dużej mierze odporny na strzały z blasterów. Zwierzęta te poruszały się na dwóch nogach zakończonych pojedynczym szponem i posiadały parę krótkich rąk, również kończących się pazurem[1]. Używały one ich do zakopywania się w piasku, w celu przeczekania burz, lub zaczajenia się na ofiarę[4]. Dzięki czerwonym oczom dobrze widziały w ciemnościach. W walce używały swoich ostrych zębów i pazurów. Ich młode zwane były pisklętami[5] i wychowywały się w gniazdach[2].

Zwierzęta te, mimo wrodzonej agresywności, były znacznie inteligentniejsze, niż większość drapieżników. Przy odpowiednim podejściu dawały się wytresować, ale jedynie przez osoby, które były dość odważne, by do nich podejść[3]. Nie miały jednak podzielnej uwagi, co sprawiało, że wykonywały jedną czynność, aż im się nie znudziło, albo ktoś im nie przerwał.[6]

Historia

Obi-Wan Kenobi zwabia gutkurry w pułapkę.

Choć gutkurry wywodzą się z Ryloth, wielu przywódców przestępczych gangów przez stulecia importowało je z planety i trzymało je jako ulubione zwierzątka[3].

W okresie wojen klonów, przed bitwą o Ryloth, Separatyści przetransportowali gutkurry z pustyni do miasta Nabat. Zamknęli je tam w klatkach i głodzili, aby zwierzęta stały się agresywniejsze[2]. Wkrótce po rozpoczęciu bitwy, droidy, pod dowództwem TX-20, użyły gutkurrów, aby te zaatakowały Obi-Wana Kenobiego i żołnierzy, którymi dowodził. Mistrz Jedi użył Mocy, by zaprowadzić zwierzęta w ślepy zaułek, a klony zablokowały wyjście z niego[1].

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!