Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


TX-20

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: więcej informacji z Innocents of Ryloth.
TX-20.jpg
TX-20
Data zniszczenia 21 BBY, Ryloth
Producent Baktoid Combat Automata
Model Droid taktyczny serii T
Typ Droid taktyczny
Płeć Męska
Kolor sensorów Białe
Przynależność Konfederacja Niezależnych SystemówTX-20 był droidem taktycznym serii T należącym do armii Konfederacji Niezależnych Systemów podczas wojen klonów. W czasie bitwy o Ryloth dowodził wojskami Wata Tambora.

Historia

W początkowej fazie wojen klonów, TX-20 pełnił służbę na statku hrabiego Dooku. Gdy rozpoczęła się inwazja na Ryloth, Republika Galaktyczna rozpoczęła kampanię przeciw Konfederacji. Wtedy też droid przechwycił jedną z rozmów wroga, w której ustalono, że o pomoc w atakach na Ryloth Republika poprosi Toydarię. Spełniając swój obowiązek poinformował o tym swojego pana, przez co ten mógł podjąć odpowiednie działania.

Pewien czas później, Dooku mianował robota dowódcą wojsk na powierzchni Ryloth. W związku z tym TX-20 udał się na powierzchnię planety. Dowodził atakiem na jedno z miast Twi'leków. Po odniesieniu zwycięstwa, droid wziął mieszkańców osady jako zakładników. Pojmani Twi'lecy mieli być kartą przetargową w razie ataku sił Republiki. Zgodnie z jego przewidywaniami, wkrótce zjawiły się wojska mistrza Kenobiego. TX-20 użył więźniów jako żywych tarcz, ustawiając ich przed swoimi oddziałami. Obi-Wan, widząc to, wstrzymał atak. Gdy siły Republiki się wycofały, dwóch żołnierzy-klonów znalazło małą Twi'lekankę o imieniu Numa, która doprowadziła wrogie wojska za zaporę wojsk TX-20. Gdy rozpoczęła się walka, klony odwróciły uwagę droidów bojowych na czas uwolnienia mieszkańców miasta. Numa rzuciła się na dowódcę droidów, a Obi-Wan Kenobi ruszył za nią. Na swoje szczęście TX-20 zdążył w nich wycelować z działa czołgu AAT. Droid taktyczny był bliski naciśnięcia spustu, gdy został zaatakowany i zniszczony przez uwolnionych Twi'leckich jeńców.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
TX-20.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!