Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:Rdo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Rdo!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Rdo

Dyskusja:

Jaka jest ogólna polityka wobec artykułów ZeSluisVan?

Czy hasła te - będące hojnym darem zarządu rzeczonej stoczni - są GFDLowe (a co za tym idzie mogą być - przy zachowaniu stosownego zastrzeżenia o autorstwie - kopiowane dalej)?

Czy istnieje uzasadniona potrzeba uzupełniania informacji w nich podanych o przypisy (bądź, z gruntu, zastępowanie ich hasłami encyklopedycznymi opatrzonymi informacją "na jakich źródłach się to opiera")? (nikt rozsądny nie podważy merytorycznej poprawności tekstu ze Sluis, chodzi o zasadę)

Pytanie chyba adresowane głównie do Autora ;-)

Pozdrawiam, --Rdo 02:08, 15 cze 2009 (CEST)

To raczej napisz to na stronie dyskusji NLoriela a nie na swojej, tak to nikt tego nie zauważy. --signstraznik.png Yako Dyskusja  15:38, 15 cze 2009 (CEST)
Hej hej. Rzeczywiście - z polityką wobec artykułów ze Sluis Van to najlepiej walić do NLoriela. Tutaj masz jego stronę dyskusji. Generalnie w bardziej konkretnych/osobistych sprawach najlepiej zwracać się do poszczególnych Archiwistów na ich stronach dyskusji (i w ich dyskusjach odpowiadać, jeśli oni napiszą coś do nas w naszej), a z większymi i bardziej ogólnymi sprawami/przemyśleniami: najlepiej iść do naszego forum, czyli Sali Zgromadzeń.
Odpowiem za to na pytanie odnośnie przypisów - jak najbardziej, dodawanie przypisów do jakichkolwiek haseł (czy to "normalnych", czy zaimportowanych ze Sluis Van) jest jak najbardziej wskazane i bardzo mile widziane. Nieważne kto był autorem - potencjalny "czytelnik" i tak raczej nie zwróci na to uwagi (a przynajmniej nie od razu), a nawet jeśli zwróci, to wcale nie musi wiedzieć że informacje ze Sluis są pewne i merytorycznie poprawne. Więc przypisy lepiej wstawić tak czy siak. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że przypisy stanowią ogromną siłę/argument w dyskusji z malkontentami którzy mają w zwyczaju co chwilę wyskakiwać z tekstami, że z encyklopedii Wiki korzystać nie należy, bo są często nierzetelne. Dlatego im więcej dokładnych przypisów, tym lepiej - byłem bardzo zdziwiony, patrząc na Twoje pierwsze edycje, praktycznie nigdy się nie zdarza żeby nowy na Ossusie Archiwista zajmował się takimi (bardzo ważnymi) rzeczami - świetnie :) Aha, na Ossusie zwykle starcza, gdy zamieścisz nazwę źródła i stronę - o autorze/autorach, roku wydania, ISBN itd. inni mogą sobie już poczytać na stronie o konkretnym źródle (ograniczają się one naturalnie tylko do SW, a więc nie musimy być aż tak restrykcyjni jak na Wikipedii). Choć oczywiście jeśli coś ma więcej niż jedno wydanie to warto zamieścić dodatkowe info, niemniej tytuł i strona raczej wystarczają. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dać wszystko jak teraz dajesz. Tylko jeszcze jakbyś linkował autora oraz tytuł źródła (no i tytuł kursywą dodatkowo) to już w ogóle byłoby super. Dodatkowo podpowiem, że sekcję o nazwie "Przypisy" wstawiamy nad sekcją "Źródła", a w niej nie wstawiamy <references />, tylko szablon {{Przypisy}} - i on nam już wszystko ładnie tam zamienia (dodatkowo na mniejszą czcionkę). Mam nadzieję że zostaniesz z nami na dłużej, pozdrawiam serdecznie signstraznik.png Sky Dyskusja  02:11, 17 cze 2009 (CEST)

Odp.

No więc właśnie, Wikipedia nie jest najlepsza dla takich tematów jak SW... Czasem strasznie się burzą do niektórych haseł jak chcesz stworzyć, a czasami ktoś wrzuca tam arty o takich szczegółowych rzeczach ze SW, że to się moim zdaniem nie klei wszystko... Swoją drogą, właśnie dlatego powstała angielska Wookieepedia - fani sfrustrowani Wikipedią, z której co chwilę wywalali im hasła, postanowili założyć własną SW Wiki... I tak potem to poszło w wielu krajach ;)

Co do sekcji źródła: powinny się w niej znaleźć wszystkie materiały, z których korzystało się podczas pisania hasła. Dodatkowo ułożone chronologicznie i na zasadzie: najpierw materiały in-universe, potem out-universe. Czyli przykładowo w jakimś haśle wyglądałoby to prawidłowo tak: Mroczne widmo, Zemsta Sithów, Cienie Imperium, Powrót Jedi, Pakt na Bakurze, Dziedzic Imperium, Przewodnik 1, Przewodnik 2 itd. Natomiast sekcja "Przypisy" to inna para kaloszy - w przeciwieństwie do "Źródeł" nie jest obowiązkowa, aczkolwiek bardzo wskazane jest, aby się nad nimi znalazła. W przypisach, wiadomo - tutaj znajdzie się jakieś źródło, w kolejnym jakiś dopisek wyjaśniający, potem źródło i strona, potem znów coś... A sekcja "Źródła" podsumowuje materiały tak ostatecznie i chronologicznie. Oczywiście tak to wygląda w teorii, zdarza się czasem, że w źródłach figuruje jakaś książka/przewodnik, w której w istocie jest coś o opisanej rzeczy, ale nie zostało to zamieszczone w haśle - dlatego warto zwracać na to uwagę i korygować ewentualnie :) Jeśli jakiś materiał opisuje np. daną postać, a nie znajduje się w źródłach - to jest to wskazówka dla kogoś, kto chciałby uzupełnić hasło. Pozdrawiam signstraznik.png Sky Dyskusja  06:51, 20 cze 2009 (CEST)

Zasady

Przypominam, że każda grafika musi posiadać poprawnie wypełniony szablon. Grafiki bez niego lub z niepełnymi informacjami są usuwane. Proszę także o używanie funkcji podglądu. W odróżnieniu od Wikipedii dla nasz wielkość bazy ma znaczenie, a jak wiadomo każda zbędna edycja niepotrzebnie zwiększa jej rozmiar. signstraznik.png DantE Dyskusja  19:18, 20 cze 2009 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!