Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:Darth Hubert

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Darth Hubert!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, The Emperor of the Galaxy

Edycje

Jak być może zauważyłeś, część Twoich haseł została usunięta, a wiele edycji wycofano. Obawiam się, że po dalszej weryfikacji może polecieć i reszta. Zgodnie z zasadami panującymi na Ossusie, wszystkie hasła (jak również informacje dodawane do już istniejących artykułów) muszą być pisane samodzielnie i w oparciu o źródła. W skrócie: przeczytałeś jakąś książkę, komiks, obejrzałeś film i na ich podstawie opisujesz różne zagadnienia. Tymczasem "Konfederacja" to przetłumaczony słowo w słowo pierwszy akapit artykułu na Wookieepedii, podobnie jak w haśle o bitwie przy diabelskiej szczelinie przekopiowałeś również informacje z infoboksu. Zwykle gdy podejrzewam tłumaczenie, staram się wyjaśnić sprawę, ale Twoje edycje raczej nie zostawiają wątpliwości. Oba hasła były zalążkami, które co do słowa pokrywały się z pierwszymi paroma zdaniami czy informacjami na anglojęzycznej stronie. Nie było w nich żadnych dodatkowych informacji, nic, co wyglądało na napisane samodzielnie. Hasło o bitwie zostało również usunięte ze względu na to, że do tej pory nie dodałeś do niego źródeł. Kolejne takie artykuły będą usuwane z miejsca. Jesteśmy polską encyklopedią, nie polskich tłumaczeniem angielskiej encyklopedii. Jeżeli chcesz edytować na Ossusie musisz pisać samodzielnie i o rzeczach, o których masz pojęcie - przepisywanie z innych stron, polskich czy zagranicznych, nie wchodzi w grę.

Druga sprawa to edycje w hasłach o rządach. Dodany przez Ciebie szablon sukcesji był zwykle niepotrzebny, bo w artykułach znajduje się już szablon zawierający chronologię wszystkich rządów. Poza tym zastosowałeś trochę uogólnień, bo Resztki Imperium czy Separatystów trudno uznać za rebeliantów - jeśli już to za państwo czy rząd stojące w opozycji do dominującego w danej chwili. Ostatnia, choć najmniej ważna kwestia - opis zmian nie jest obowiązkowy. Jeżeli nie masz nic do napisania, pozostaw to pole puste zamiast umieszczać tam losowe ciągi znaków.

Mam nadzieję, że to nieporozumienie wynikające z nieznajomości zasad i kolejne edycje będą już dokonywane z uwzględnieniem rzeczy, o których tu pisałem. Pisanie w oparciu o źródła, a nie inne fanowskie opracowania, a przede wszystkim pisanie samodzielne (czyli żadne tłumaczenia czy pisanie tego samego innymi słowami) to absolutna podstawa. Wychodzę z założenia, że niestety w podobny sposób dokonałes poprzednich edycji, więc je również będę musiał przejrzeć i zweryfikować. Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  22:12, 27 sie 2014 (UTC)

Podpis

Siema, kiedy wypowiadasz się na jakimś forum lub stronie dyskusji pozostawiaj swój automatyczny podpis wpisując cztery tyldy (~~~~) na końcu wypowiedzi. Pozdrawiam- Fives (dyskusja) 14:08, 18 paź 2014 (UTC)

Strony dyskusji

Cześć! Mam kilka uwag do twoich ostatnich edycji. Po pierwsze, gdy piszesz na stronie dyskusji, pisz z przykładami, żeby można było zrozumieć, o co ci chodzi. Po drugie, pamiętaj, że zawsze możesz sam wykonać edycję i dopisać informacje, których, według ciebie brakuje w artykule - nie musisz wtedy informować o błędzie/braku_informacji na stronie dyskusji. Po trzecie: podpisuj się. Żeby wstawić podpis użyj 4 tyld (~~~~) lub kliknij przedostatni obrazek w górnej części okna edycji. The Emperor of the Galaxy 14:09, 18 paź 2014 (UTC)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!