Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Dyskusja Archiwisty:Fives

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Fives!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Piett

Edycja artykułów

Cześć :). Miło, że zacząłeś edycję zasobów Biblioteki, lecz mam do Ciebie kilka uwag. Po pierwsze, nie zapomnij o linkowaniu, które jest bardzo ważną sprawą - dzięki temu możemy "przeskakiwać" z artykułu do artykułu. Spójrz również jak tworzy się sekcje i poszczególne akapity. Kolejną istotną sprawą jest kategoryzacja - każdy artykuł musi należeć do jakiejś kategorii, np. "Szturmowcy Imperium" lub "Starożytni Sithowie". Na koniec artykułu musisz wstawić interwiki - są to linki do tego samego artykułu, lecz w innych językach. Link do polskiej musisz też wstawić na stronach obcojęzycznych - najłatwiej się do nich dostać poprzez Wookieepedię. Polecam Ci przejrzenie działu pomocy, oraz innych artykułów - dzięki temu możesz podpatrzeć jak się je robi. Pozdrawiam i życzę przyjemnej pracy :). signjedi.png Shaak Ti Dyskusja  12:52, 24 lip 2012 (CEST)

Grafiki

Cześć, powinieneś popracować nad przesyłaniem grafik. Opisy to prosta rzecz - nie warto się rozpisywać, po prostu napisz, co jest na obrazku (np. "Otua Blank." I tyle.). Pamiętaj o kategoryzacji plików wg źródeł i wpisywaniu w źródłach konkretnego odcinka, a nie po prostu serialu. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  18:46, 28 lip 2012 (CEST)

Podpis

Hej, po swoich wypowiedziach w dyskusjach i na forum stawiaj swój automatyczny podpis, wpisując cztery tyldy (~~~~). Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  15:36, 5 sie 2012 (CEST)

Linkowanie

Hej, każde hasło linkuje się tylko przy jego pierwszym pojawieniu w danym artykule. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  15:55, 27 sie 2012 (CEST)

Geonosis

Cześć. Niestety, musiałem znacznie skrócić Twoją edycję w artykule o Geonosis, ponieważ opis drugiej bitwy był zbyt długi jak na ten artykuł. Oczywiście lepiej jest coś opisać obszernie niż pobieżnie, ale trzeba mieć w tym umiar - pełen opis bitwy nadaje się do hasła o bitwie, zaś w pozostałych artykułach trzeba trochę streszczać. W przypadku hasła o planecie, należy tam umieszczać jedynie te informacje, które dotyczą losu planety - nie jest więc ważne, jak dokładnie przebiegała bitwa, ale jakie były jej rezultaty. Kolejne sprawy - nigdy nie rób więcej niż 1 linijki odstępu między akapitami, zamykaj szablony, które dodajesz (np. po {{StartTCW}} gdzieś musi być {{EndTCW}}, choć chwali Ci się, że w ogóle o tych szablonach pamiętasz, bo większość początkujących użytkowników je ignoruje) i używaj liter specjalnych z tabelki pod oknem edycji (np. é przy imieniu Padmé). Zazwyczaj w haśle nie umieszcza się linków do wikipedii, może poza sekcją o ciekawostkach, gdzie czasem się to przydaje, jeśli już jednak musisz, wzór linku wygląda tak: [[plwiki:Gwiezdne wojny|Gwiezdne wojny]]. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  20:54, 31 sie 2012 (CEST)


Pisownia

Zanim zapiszesz swoje hasło czy zmianę sprawdzaj pisownię. w ostatnim haśle zrobiłeś mnóstwo błędów. signstraznik.png DantE Dyskusja  23:00, 21 kwi 2013 (CEST)

Furko Nellis

Parę uwag odnośnie hasła Furko Nellis. Grafiki w infoboxie wpisujemy w formie Furko Nellis.png, używamy kursywy do oznaczania źródeł, w kategoriach jeśli dana postać posiada imię i nazwisko wpisujemy najpierw nazwisko a później imię w takiej formie Kategoria:Ludzie|Nellis, Furko. Przypisy przy źródłach wpisujemy stosując odpowiedni kod, których spis znajdziesz tutaj. Ogólnie zajrzyj do zmian które wprowadziłem i weź je pod uwagę przy następnych edycjach.--Adakus 07:54, 10 lip 2013 (CEST)

Ciekawostki

Hej, ciekawostki, które dodajesz do artykułów są naprawdę interesujące, jednak dobrze by było, gdybyś podawał ich źródło, najlepiej za pomocą przypisów. Jeżeli informacje te pochodzą z jakiegoś artykułu, wywiadu, który jest dostępny w Internecie, to w przypisie powinno podać się do niego link, jeżeli z jakiegoś magazynu czy przewodnika, również wypadałoby o tym wspomnieć.--signstraznik.png Mario Dyskusja  14:27, 31 sie 2013 (CEST)

Nie ma specjalnej różnicy, po prostu redagowałem nieco początek ciekawostki (żeby wskazać, że chodzi o śmierci ukazane w filmach a nie śmierci filmowych postaci w ogóle) i przy okazji zmieniłem też końcówkę - jeżeli chcesz, możesz zamienić przyczyny naturalne z powrotem na śmierć naturalną, na jedno wychodzi ;)--signstraznik.png Mario Dyskusja  16:14, 31 sie 2013 (CEST)

Grafiki

Drobna uwaga do grafik - jeżeli już bierzesz je z innych stron czy Wookieepedii, staraj się zapisywać wersję o jak największych wymiarach. Pliki, które ostatnio przesłałeś to miniaturki zapisane bezpośrednio z artykułów - wystarczy przejść na ich strony na wookiee i otworzyć same pliki w osobnej karcie. Poza tym unikaj przesyłania plików, na których są różnego rodzaju znaki czy logotypy stron. Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  14:12, 2 wrz 2014 (UTC)

Przekierowania

Ja zaś mam prośbę, abyś starał się nie używać przekierowań w artykułach. W artykule o Kirze od razu widać trochę. Może to mała rzecz, ale lepiej jak link jest bezpośredni :) Pozdr. Totus (dyskusja) 17:40, 2 wrz 2014 (UTC)

Sprawa

Hey, w twojej pracy na Ossusie zauważyłem sporo edycji odnośnie gry KotOR. Mam sprawę do Ciebie związaną z tematyką tej gry. Jeśli jesteś zainteresowany skontaktuje się że mną na facebooku, Bastionie, albo mailowo.signstraznik.png Adakus Dyskusja 

Odpowiedź już poszła.signstraznik.png Adakus Dyskusja 

Linkowania

Czoem. Jak już pewnie zauważyłeś, na Ossusie mamy teraz niektóre artykuły podzielone na dwie wersje. W związku z tym, jak już poprawiasz linki to w hasłach z dawnego EU (obecnie Legendy} stosuj Szablon:L do haseł, które zostały już podzielone (np. Jedi, rycerz Jedi). Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  22:34, 31 lip 2016 (CEST)

Jak tylko ustalimy ostateczna wersje, to dam Ci znać.--signstraznik.png Totus Dyskusja  22:43, 31 lip 2016 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!