Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:Darth2

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Darth2!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Kasa

Zalecenia

Witaj. Parę uwag co do kategoryzacji grafik: nie ma sensu dodawać samej kategorii "miejsca", w końcu większość plików jakieś miejsce przedstawia i trzeba to bardziej sprecyzować. Ponadto nie powinieneś zapominać o kategoryzacji wg źródeł i autorów. Powinno się linkować bezpośrednio (np. All Terrain Tactical Enforcer, a nie AT-TE), a jeśli dodajesz do hasła cytaty, opatrz je przypisami. Z drobniejszych zaleceń - przy wypisywaniu źródeł nie pisze się kursywą stron internetowych (Databank); do tego zwykło się pisać Moc z dużej, a tytuły typu mistrz czy rycerz Jedi z małej litery. Może Ci się też przydać informacja o tym, że zamiast pisać słownie "tylko wymieniony", można użyć szablonów TWy, TWa i TWe. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  19:03, 14 maj 2012 (CEST)

Jeszcze parę uwag ode mnie. Hasła pisze się w czasie przeszłym (z wyjątkiem streszczeń) i w sposób obiektywny (należy unikać zwrotów typu "potężna armia"). Nie używa się takich słów, jak "obecnie", ponieważ nie ma takiego punktu w historii uniwersum SW, który można uznać za czasy teraźniejsze. Ponadto takie strony jak Databank czy Encyclopedia umieszcza się w sekcji "Źródła". Ze spraw techniczno-estetycznych, w infoboksach należy zamykać znaczniki <li>, tak samo jak <ul>, a przy tytułach sekcji pomiędzy słowami a znakami = umieszcza się spację. Przypominam też o bezpośrednim linkowaniu, co oznacza tyle, że trzeba podawać pełne nazwy haseł. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  22:38, 26 cze 2012 (CEST)

Hej. Przy pisaniu nowych haseł należy pamiętać o dodawaniu interwiki również poza Ossusem i unikaniu potocznego stylu pisania. Jest to encyklopedia, więc zwroty typu "można odnieść wrażenie" itp. są nie na miejscu. Jest też kilka zasad dotyczących infoboxów, które powinieneś poznać, a mianowicie w rubryce "kolor" zazwyczaj występuje liczba mnoga (bo np. czerwone oczy/sensory/włosy, a nie czerwony kolor), a poza tym po infoboxach nie można robić linijki odstępu (bo przesuwa całe hasło w dół). Nazwy wydarzeń (np. wojen) piszemy z małych liter, przypominam też o pisaniu w czasie przeszłym. Przy źródłach nie umieszcza się prawie nigdy "Star Wars". Na koniec uwaga co do kategorii grafik - osobne kategorie dotyczą obrazków z wnętrza komiksu, a osobne okładek i ilustracji z nich. Warto się z tym zapoznać. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  18:26, 16 lip 2012 (CEST)

Dopisuję się do prośby o dodawanie interwiki również na innych wikipediach. Wbrew pozorom, dzięki odnośnikom w innych językach łatwiej jest znaleźć hasło na Ossusie, bo dzięki temu można się dowiedzieć, czy dane hasło, które jest np. po angielsku, istnieje również u nas. Pozdrawiam i życzę miłej pracy. signjedi.png Shaak Ti Dyskusja  14:25, 11 sie 2012 (CEST)

Kolejne uwagi

Cześć. Znowu parę uwag odnośnie Twoich haseł. Przy infoboxach warto zachować pewną estetykę edycji - wszystkie pionowe kreski powinny się znaleźć po lewej stronie, a pomiędzy znakami = a tekstem stawia się spacje (zobacz, jak wygląda to teraz w haśle Nem Bees). Ponadto zamiast gwiazdek używa się tam znaczników <ul> i <li>. Wszystkie hasła linkuje się tylko przy pierwszym pojawieniu w danym artykule, trzeba też sprawdzać, czy na pewno linkowana jest prawidłowa forma (np. Republika Galaktyczna, a nie Stara Republika). Przymiotniki pisze się z małych liter, a tytuły źródeł kursywą (przy nazwach z dopiskami w nawiasach wygląda to tak: [[Wojny klonów (serial rysunkowy)|''Wojny klonów'' (serial rysunkowy)]]). Na koniec polecam zapoznanie się z szablonem {{SeeMain}} i przypominam o dodawaniu interwiki poza Ossusem. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  23:27, 31 lip 2012 (CEST)

Witaj. To dobrze, że się udzielasz, ale Twoje edycje mogłyby wiele zyskać, gdybyś stosował się do zaleceń edycyjnych Ossusa. Przede wszystkim przy pisaniu hasła sprawdzaj, czy nie popełniłeś jakichś literówek (podkreślane na czerwono) i sprawdź sobie zasady stawiania przecinków, bo trochę ich nadużywasz; sprawdź też apostrofy, stosowane przy odmianie słów zakończonych na E oraz Y. Przy cytatach nie korzystaj z cudzysłowu - wystarczy kursywa, którą trzeba domykać (stawiać '' także na końcu). Przy linkowaniu haseł o układach obowiązuje forma "układ" jakiśtam, a nie "system", przy rasach rozumnych zaś występuje liczba mnoga. Przy podawaniu w źródłach takich pozycji jak The Official Star Wars Fact File, Databank (swoją drogą bez kursywy) czy seriale ważne są konkrety - czyli numer magazynu, hasło z Databanku, odcinek serii. Przypominam też o linkowaniu do właściwych form haseł (np. Najwyższa Rada Jedi, nie Rada Jedi) - jeśli występują jakieś wątpliwości, wyszukaj dany artykuł i upewnij się, że piszesz dobrze. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  20:23, 14 sie 2012 (CEST)

Anty-Sithianska Konspiracja

Hej - pochwalam opisywanie przez ciebie haseł związanych ze Zdradą. Od razu jednak chciałym zasugerować inne linkowane do głównego wydarzenia. Obecna nazwa nie jest zła ale za bardzo małpuje wookiepedię. Aktualnie przy przygotowaniach do opisania poprzedniego puczu zastosowałem nazwę Pierwszy pucz antyimperialny (18 BBY). Stąd sensownie byłoby ustanowić ciągłość w postaci kolejno Drugi pucz antyimperialny i odpowiednio trzeci dla niesławnego buntu wielkiego admirała Zaarina z 3 ABY. Tylko sugestia. Piett 18:11, 4 paź 2012 (CEST)

W sumie niezły pomysł. Nie ma sformułowanej oficjalnej nazwy na to wydarzenie, a zamiast powtarzać można wykazać się inwencją. A wiec zgoda. Od tej pory główne wydarzenie będzie określanie jako: "Drugi pucz antyimperialny (1 BBY)". Archiwista:Darth2 18:25, 4 października 2012 (CET)

Drobne

Hej. Cieszę się, że aktualnie piszesz nowe hasła, lecz mam pewną prośbę. Pod infoboksem nie daje się odstępu, gdyż niepotrzebnie przesuwa on cały artykuł w dół. Inna drobnostka, to że na sprawy w swojej dyskusji odpisujesz innemu archiwiście w jego dyskusji. Dzięki temu masz pewność, że przeczyta twoją odpowiedź. W innym wypadku łatwo ją przeoczyć. Pozdrawiam i życzę miłej pracy, signjedi.png Theed Dyskusja  15:56, 5 paź 2012 (CEST)

Skosef

Jesteś najzupełniej pewien że gość który doglądał eksplozji promu to był ten generał tj. czy mówi o tym konkretny fragment? Ważne pytanie o tyle że tego gościa pierwotnie zinterpretowałem jako Tarkina który miał spotkać się z Imperatorem na budowanej Gwieździe Śmierci. Teraz się już pogubiłem a kwestia o tyle pilna że ta moja interpretacja jest już w jednym haśle polecanym i w drugim nominowanym. Z góry dzięki za wyjaśnienie swojej interpretacji. Piett 23:44, 1 lis 2012 (CET)

Heh, nie ma co się już rozwodzić, ponieważ również sprawdziłem ponownie źródło i się to potwierdziło. Nie mam już ochoty zgadywać co wtedy pisząc mną kierowało - po prostu styl rysownika z niedokładna lektura tych paru stron doprowadził do gafy - lepiej że wyszło to na wierzch teraz niż jeszcze później:) Piett 18:02, 2 lis 2012 (CET)

Doradczyni Shu Mai

Czy przypadkiem pierwsze źródło jest prawdziwe a późniejsze które odbiegają od prawdy już nie... Może po prostu zostawmy to lub napiszmy w obu artykułach jako ciekawostki? Felucian1 17:39, 19 gru 2012 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!