Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Galidraan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwaogalidraan.jpg
Bitwa o Galidraan
Konflikt Mandaloriańska wojna domowa
Data 44 BBY
Miejsce Galidraan
Wynik Wygrana Zakonu Jedi.
Strony
Mandaloriańscy Superkomandosi
  • Jedi
  • Galidraańscy rebelianci
Dowódcy
Mandalor Jango Fett Mistrz Jedi Dooku
Siły
Mandaloriańscy Superkomandosi
  • 20 Jedi
  • Galidraańscy rebelianci
Straty
Wszyscy Mandaloriańscy Superkomandosi oprócz Jango Fetta 11 JediBitwa o Galidraan to finałowa bitwa mandaloriańskiej wojny domowej. Jej skutkiem był koniec istnienia frakcji prawdziwych Mandalorian.

Przyczyny

Gubernator planety Galidraan zlecił Mandalorianom pod dowództwem Mandalora Jango Fetta zlikwidowanie zbrojnego powstania - w zamian miał zdradzić Jango, gdzie ukrywa się Tor Vizsla. Superkomandosi wykonali zadanie i powrócili do swego obozu. W międzyczasie Jango Fett poleciał do posiadłości gubernatora, aby odebrać zapłatę. Nie wiedział jednak, że gubernator wciąż współpracuje ze Strażą Śmierci i jej dowódcą - Vizslą i całe zadanie ponownie było pułapką. Jango został zaatakowany z zaskoczenia przez Straż. Vizsla strzałem z blastera uszkodził plecak odrzutowy uciekającego przy jego pomocy Jango, co skończyło się upadkiem Mandalorianina z dużej wysokości. Śnieg złagodził upadek, a Fett zaraz potem skierował się do obozu.

Przebieg

Gubernator, za namową Vizsli, zawiadomił Jedi, oskarżając Superkomandosów o zabijanie działaczy politycznych. Dostarczona na planetę pięcioma Consularami, pilotowanym między innymi przez Antidara Williamsa i Maoi Madakor grupa uderzeniowa Jedi przyleciała w momencie konfrontacji Fetta ze Strażą Śmierci w pałacu gubernatora. Jedi, pod dowództwem mistrza Dooku, skierowali się do obozu Mandalorian w celu wymierzenia sprawiedliwości. Gdy Jango dostał się w końcu do obozu, od razu rozkazał otworzyć ogień do Jedi. Tak rozpoczęła się bitwa o Galidraan. Mandalorianie odpierali Jedi do czasu, gdy doszło do walki wręcz. Szala zwycięstwa przechylała się na stronę Jedi - walcząca Komari Vosa zabiła samodzielnie dwunastu Mandalorian. Mandalor rozkazał Mylesowi, aby osłaniał go z powietrza, co skończyło się śmiercią podwładnego. Wściekły Jango gołymi rękami zabił troje Jedi (w tym jednego, który zabił Mylesa). Jednak po chwili Jango został ostatnim żywym Mandalorianinem na polu bitwy.

Rezultat

Po otrzymaniu stosownego przykazu od Rady Jedi, pozostali członkowie grupy uderzeniowej oddali pojmanego Jango w ręce gubernatora, ten zaś oddał go w ręce Vizsli, który to po odpowiednim zajęciu się pojmanym i znienawidzonym Jango, sprzedał go w niewolę.

Znani uczestnicy

Prawdziwi Mandalorianie

Jedi

Inni

  • Tor Vizsla (Nie brał bezpośredniego udziału, ale doprowadził do bitwy)
  • Gubernator Galidraanu (Nie brał bezpośredniego udziału, ale doprowadził do bitwy)

Ciekawostki

  • Bitwa o Galidraan nazywana jest także masakrą na Galidraan.
  • Bitwa o Galidraan była jedną z przyczyn opuszczenia Zakonu Jedi przez Dooku.
  • Według komiksu Jango Fett: Łowy bitwa o Galidraan miała miejsce w 34 BBY, jednak różne źródła podawały coraz to nowsze daty tego wydarzenia (40 BBY, 43 BBY). W końcu umiejscowiono bitwę o Galidraan w 44 BBY.
  • The New Essential Guide to Characters podaje, że Jango udało się wyślizgnąć Jedi na Galidraanie - co stoi w sprzeczności z wszystkimi innymi źródłami na ten temat.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!