Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Beldorion

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Beldorion (AMH1).jpg
Beldorion
Data i miejsce śmierci: 13 ABY
Miejsce pochodzenia: Nal Hutta
Rasa: Hutt
Wzrost: 900 cm
Kolor oczu: Czerwone
Przynależność: Jedi
Beldorion był Huttem i rycerzem Jedi w czasach Starej Republiki (ok. 400 BBY). Po dotarciu na Nam Chorios porzucił dawne nauki, poddał się ciemnej stronie i przejął władzę nad planetą. Zginął podczas pojedynku z Leią, w pojedynku na miecze świetlne.

Biografia

Beldorion podczas walki z Leią.

Beldorion był jedynym znanym Jedi z rasy Huttów. Wraz ze swoją przyjaciółką Taseldą, również będącą Jedi, przybył na Nam Chorios prawie czterysta lat przed nastaniem Imperium. Liczyli na odkrycie tajemnicy planety i zwiększenie swoich umiejętności we władaniu Mocą. Na początku swojego pobytu oboje przysporzyli sobie wielu zwolenników pomagając mieszkańcom, ale wskutek rosnącej władzy, jaką zyskiwali, poddali się wpływowi ciemnej strony i rozpoczęli prywatną wojnę między sobą.

Po wiekach przebywania na Nam Chorios utracił prawie wszystkie zdolności. Jednakże właściwości samej planety wzmacniały je na tyle, że nadal mógł nadal wywoływać burze Mocy.

Po latach, Beldorion stracił realną władzę nad planetą. Najpierw stając się marionetką w rekach Dzyma, który przejął kontrolę nad jego umysłem. Później, gdy już nie miał już żadnego poparcia wśród ludności, jego miejsce zajął Seti Ashgad, a on sam stał się rezydentem we własnym pałacu.

Ciekawostki

  • Był o wiele większy od innych Huttów. Miał 9 metrów długości, czyli trzykrotnie więcej niż typowy przedstawiciel jego gatunku. Wygimnastykowany, umięśniony i bardzo szybki stanowił trudnego przeciwnika dla Leii.
  • Walczył mieczem o blado-fioletowej klindze.
  • Podczas kolacji opowiadał Leii historie o starożytnych mistrzach Jedi, takich jak Thon i Yoda, których podziwiał nie za niezłomne zasady, lecz potęgę, jaką dysponowali.
  • Obejmując władzę nad planetą, nadał sobie tytuł Beldorion Wspaniały.

Źródła

Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!