Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Abordaż krążownika VCD987

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Tytuł jest jedynie określeniem lub przydomkiem, gdyż właściwa nazwa nie została jeszcze nadana przez autorów.
Jeśli pojawi się oficjalna nazwa, poproś o przeniesienie tego artykułu.

VCD987.jpg
Abordaż krążownika VCD987
Konflikt Wojny klonów
Data 22 BBY
Miejsce Przestrzeń kosmiczna
Wynik Zwycięstwo Konfederacji Niezależnych Systemów.
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Siły
Straty
Całkowite (oprócz Jedi) MałeAbordaż na republikański krążownik VCD987 został przeprowadzony w roku 22 BBY, w czasie wojen klonów. Napastnikami były siły Separatystów, które odniosły zwycięstwo w tym starciu.

Przebieg

Tu republikański transportowiec VCD987, przewożący żołnierzy na Drongar! Zostaliśmy zaatakowani przez przeważające siły Separatystów! Zniszczyli nasze silniki! Wdarli się na pokład!
— Przekaz przesłany przez załogę VCD987 podczas ataku.[1]

W drodze na Drongar, gdzie krążownik VCD987 miał dostarczyć żołnierzy, został on zaatakowany przez siły Konfederacji, która zniszczyła jego silniki skutecznym atakiem myśliwców. Następnie na pokład wdarli się quarreńscy żołnierze, którzy rozpoczęli walkę z klonami i trójką Jedi, Tsuiem Choiem, Kaiem Justissem i Sian Jeisel. W pewnym momencie, kiedy Quarrenowie zabili klony, przechodzące do odwrotu, żołnierze Separatystów otoczyli Jedi. Na pokład weszli hrabia Dooku i Sora Bulq. Sith poinformował jeńców, że uważa ich za swoich braci, walczących jedynie w niesłusznej sprawie i obiecał przewieźć ich na neutralne terytoria. Kiedy Sora Bulq zapytał hrabiego na osobności o motywy jego postępowania, Dooku odparł, iż zamierza wywołać u Jedi wątpliwości, a w konsekwencji przekonać niektórych do przejścia na ciemną stronę Mocy. Następnie rozkazał Mrocznemu Jedi wyprowadzić Jedi z krążownika i zabić wszystkie klony.

Skutki

Wyprowadź Jedi. Klony zabij.
— Hrabia Dooku do Sory Bulqa.[1]

Sora Bulq wykonał polecenie hrabiego. Wkrótce klony zostały zgładzone, a Jedi uwolnieni na neutralnej planecie. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Separatystów, przez co na Drongar nie dotarło wsparcie. Żadne z trójki Jedi nie przeszło na ciemną stronę, pomimo podstępu Dooku.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!