Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Wielka Republika

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Koordynaty.png
Za chwilę. Muszę dostać koordynaty z komputera.

Wydarzenia w toku.


Treści przedstawione w haśle są opisywane w aktualnie ukazujących się źródłach lub wciąż pojawiają się nowe informacje na ich temat. Opis może więc wydawać się niepełny.

Oryginalne logo projektu Wielka Republika.

Wielka Republika (org. The High Republic) to kanoniczny projekt multimedialny, który jest umieszczony dwieście lat przed wydarzeniami z Mrocznego widma. Twórcami jest pięcioro autorów: Claudia Gray, Justina Ireland, Daniel José Older, Cavan Scott, Charles Soule.

Historia

Pierwsza zapowiedź rozpoczęcia nowej ery w historii uniwersum Gwiezdnych wojen odbyła się 15 kwietnia 2019 roku na Star Wars Celebration w Chicago. Ogłoszono wtedy, że rozpoczęto prace nad nowymi historiami. Projekt został wtedy nazwany jako Project Luminous. Ogłoszono wtedy również, że pracuje nad tym grupa autorów w której skład wodzili: Claudia Gray, Justina Ireland, Daniel José Older, Cavan Scott oraz Charles Soule.

24 lutego 2020 roku odbyła się oficjalna zapowiedź na kanale Star Wars na platformie YouTube, w której ujawniono tytuł projektu multimedialnego czyli The High Republic. Okazało się że nowa era będzie się dziać 200 lat przed Mrocznym widmem zapowiedziano również pierwsze książki i komiksy. Pierwsze pozycje z serii miały ukazywać się od końca sierpnia tego samego roku. Z powodu wybuchu pandemii COVID-19, premiery zostały przesunięte na styczeń 2021 roku.

W projekt zaangażowanych jest wiele podmiotów wydawniczych takich jak Del Rey, Disney-Lucasfilm Press, Marvel Comics, IDW Publishing, Titan Magazines, Viz Media.

Promocja projektu rozpoczęła się 12 grudnia 2020 roku wraz z darmową publikacją Disney Publishing pt: The High Republic Free Digital Sampler. Kilka dni później pojawiło się pierwsze opowiadanie w 199 numerze magazynu Star Wars Insider. Na początku stycznia ukazały się w końcu powieści oraz pierwszy numer komiksu wydawanego przez Marvel Comics.

W styczniu ogłoszono kolejne pozycje będące częścią przedsięwzięcia oraz to, że projekt składał się będzie z trzech etapów. Etap pierwszy Light of the Jed, etap drugi Quest of the Jedi oraz etap trzeci Trials of the Jedi.

4 marca 2021 wraz z ogłoszeniem nowego polskiego wydawcy książek z uniwersum Gwiezdnych wojen, zapowiedziana została premiera książki Wielka Republika: Światło Jedi, która odbyć się ma 4 maja 2021 roku.[1]

29 marca 2021 roku na stronie internetowej Gwiezdnych wojen poinformowano o powstaniu pierwszej audio dramy wchodzącej w skład projektu Wielka RepublikaThe High Republic: Tempest Runner, której autorem jest Cavan Scott, a której premierę zapowiedziano na 31 sierpnia tego samego roku.[2]

Dzieła wchodzące w skład projektu

Powieści

Powieści młodzieżowe

Opowiadania

Audio dramy

Książki dla dzieci i młodzieży

Komiksy

Inne

Przypisy

Linki zewnętrzne


Wielka Republika
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!