Urusaj

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Urusaj
Planeta pochodzenia: Tatooine
Kolor skóry: Żółta w niebieskie i zielone wzory
Kolor oczu: Czerwone



Urusaje to masywne i ciężkie ptaki szybujące leniwie po ciepłych niebach Tatooine w poszukiwaniu gnijącego truchła. Niesamowicie wrażliwy zmysł powonienia pozwala tym stworzeniom wykryć zewłok nawet podczas latania na znacznych wysokościach. Muszą jednak zaciekle walczyć o zdobycz z anoobami i innymi padlinożercami Tatooine, czy to poprzez bezpośrednie starcie czy też obrzucanie przeciwników kamieniami. Żyją w symbiozie z sarlaccami oczyszczając ich kły i macki z resztek padliny. Częstokroć przejadają się do takiego stopnia, że nie są w stanie wzbić się w powietrze.

Posiadają duże, czerwone oczy i haczykowate dzioby otoczone fałdami niebieskiej bądź zielonkawej skóry, z ich głów wyrastają wachlarzowate grzebienie. Silny, niemal metrowy ogon i błoniaste skrzydła o rozpiętości ponad dwóch metrów zakończone są chwytnymi szponami. Urusaje dożywają do pięćdziesięciu lat, osiągając w tym czasie wagę ponad czterdziestu kilogramów. Ponadto, stworzenia te poprzez genetyczną adaptację nie posiadają piór. Ich naga, łuskowata skóra o złotawej barwie pomaga im utrzymać większą higienę a żar słońc planety uniemożliwia bakteriom swobodny rozwój.

Samce posiadają po dwie pary skrzydeł – pierwsza, znacznie większa, służy im do latania, druga do imponowania partnerce w trakcie rytuałów godowych, podczas których samiec, opierając się na samym tylko, masywnym ogonie unosi się do pionu prezentując wzorzyste umaszczenie skrzydeł.

Gniazd urusajów dopatrzyć się można pod rynnami domostw oraz wśród skalnych szczelin. Zazwyczaj składają od dwóch do trzech jaj. Pierwsze przybyłe na świat pisklę wypycha z gniazda swoje niewyklute rodzeństwo. W przypadku równoczesnego wyklucia się dwóch lub więcej, urusaje toczą śmiertelną walkę o miejsce w gnieździe.

Stanowią one bardzo istotny element ekosystemu planety – zjadają padlinę nim ta stanie się siedliskiem chorób.

Źródła