Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Projekt Nerfherder

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Projekt Nerfherder to inicjatywa mająca na celu ujednolicenie i zachowanie spójności tłumaczeń pojęć ze świata Gwiezdnych wojen z języka angielskiego na polski. Dotyczy to zarówno nazewnictwa książkowego, jak i terminologii w rodzaju mechaniki gier RPG czy bitewnych.

W projekcie wzięli udział tłumacze - twórcy oficjalnych i nieoficjalnych przekładów materiałów o tematyce GW, jak również wyselekcjonowana grupa fanów posiadających dużą znajomość świata SW oraz języków - polskiego i angielskiego.

W ramach projektu stworzona została lista ustalonych, kanonicznych tłumaczeń nazw, imion i innych terminów ze świata Gwiezdnych wojen, łącznie z objaśnieniami "niebezpiecznych przypadków" oraz ustaloną odmianą mogących budzić wątpliwości słów. Obecnie lista nie jest rozwijana.

Ciekawostki

Projekt wziął nazwę od zdania Kocham cię, Nerfie Herderze (org. I love you, nerfherder), które pojawiło się drukiem w polskim wydaniu Paktu na Bakurze i jest jednym z ciekawszych przykładów na braku zorientowania tłumacza w specyfice świata GW.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!