Gandowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Gand

Gandowie to rasa humanoidalnych istot wywodzących się z planety Gand, której atmosfera składa się głównie z amoniaku.

Wygląd zewnętrzny

Gandowie to niscy, krępi humanoidzi o ciałach pokrytych twardym egzoszkieletem. Posiadają duże, wielofasetkowe oczy, pozwalające im widzieć w paśmie ultrafioletowym. Ich dłonie mają tylko trzy palce. Większość Gandów nie oddycha, przyswaja wszelkie niezbędne do życia składniki i minerały z otaczającej ich atmosfery. Część Gandów posiada płuca i kiedy wyruszają poza rodzinną planetę, zmuszeni są korzystać z aparatury, zaopatrującej ich organizmy w życiodajny amoniak. Gandowie bez płuc cechują się dużymi zdolnościami regeneracyjnymi, umożliwiającymi nawet odtworzenie utraconych kończyn. Aby używać języka innego niż gandyjski, posługują się oni umięśnionym pęcherzem wewnątrz ciała i wypuszczają powietrze przez szczeliny w egzoszkielecie.

Imiona Gandów

Gandowie mają ciekawy sposób wyrażania się o sobie. Zazwyczaj robią to w trzeciej osobie. Młody albo niezasłużony osobnik nazywa siebie po prostu "Gandem". Gand, który dokonał znaczącego czynu, zyskuje prawo do używania nazwiska rodowego. Kiedy osiągnie mistrzostwo w jakiejś umiejętności albo dokona kolejnego chwalebnego uczynku, może posługiwać się osobistym imieniem (ale nadal w trzeciej osobie). Aby móc używać w stosunku do siebie pierwszej osoby, Gand musi przejść przez rytualny test, zwany Janwuine-jika. Jeśli mu się powiedzie, staje się janwuine i jest uważany za tak sławnego, że każdy, kto prowadzi z nim rozmowę, powinien znać jego imię. W innym przypadku użycie pierwszej osoby jest uważane za przejaw najwyższej arogancji. Gand może celowo obniżyć swoją pozycję (na przykład używając nazwiska, zamiast imienia), aby okazać swą skruchę.

Gandyjscy Poszukiwacze

Podczas testu Janwuine-jika niektórzy Gandowie zyskiwali rangę Poszukiwacza. Członkowie tej kasty wykorzystywali swoje umiejętności do odnajdywania osób, rzeczy, miejsc, a nawet do przewidywania przyszłych wydarzeń. Osiągali to, zapadając w głębokie medytacje. Najprawdopodobniej zdolności te miały związek z Mocą. Na swojej planecie byli najczęściej stróżami prawa, odszukującymi przestępców i doprowadzającymi ich przed oblicze sprawiedliwości. Ci nieliczni, którzy opuścili Gand, byli cenieni jako łowcy nagród, doradcy czy ochroniarze.

Źródła