Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Gaderffii

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gaderffii.

Gaderffii, znane również pod nazwą Kij Gaffi, było tradycyjną bronią białą Jeźdźców Tusken.

Charakterystyka

Gaderffii było prostą, nieskomplikowaną bronią przeznaczoną do walki wręcz. Jeden jego koniec był zakończony kilkoma ostrzami i szpicem ustawionym równolegle do rękojeści. Drugi zaś miał obciążenie i szpic ustawiony prostopadle. Oznaczało to, że gaderffii mogło być używane zarówno jako topór, jak i pika czy młot bojowy. Dzięki tej uniwersalności, Jeźdźcy Tusken mogli przeprowadzić dowolny rodzaj ataku i nawiązać walkę z przeciwnikiem uzbrojonym w dowolną broń białą.

Jeździec Tusken z gaderffii.

Gaderffii było bardzo skuteczną bronią. Jej zasięg wynosił około 90 cm. Silne uderzenie ostrzem mogło skutkować pozbawieniem przeciwnika kończyny, natomiast silny atak drugim końcem był w stanie łamać kości lub nawet miażdżyć droidy. Niektórzy Jeźdźcy Tusken wzmacniali swe gaderffii poprzez zatrucie ostrzy i szpiców broni.

Kij Gaffi był wykonywany z wszelkich materiałów, jakie można było znaleźć na pustyni: rogów smoków krayt czy odpadów metalowych. Żeby jednak broń nie łamała się, jako główny element używana była rurka z durastali.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!