Fan fiction
Fan fiction (spolszczony skrót nazwy: fanfik) to utwór stworzony przez fana, najczęściej osadzony w uniwersum, które zostało wykreowane przez kogoś innego. Nie jest uznawany za kanon danego uniwersum. Określenie to w szerszym rozumieniu dotyczy dowolnej twórczości fanów, w węższym może oznaczać jedynie utwory słowne, w odróżnieniu od fanartów (grafiki) czy fanfilmów.
Fanfiki są z reguły tworzone w celach czysto rozrywkowych i publikowane non-profit na serwisach internetowych lub w fanzinach. Pierwsze opowiadania fanowskie oparte na wszechświecie Gwiezdnych wojen zrodziły się niedługo po premierze pierwszego filmu z cyklu.
Twórczość fanów a kanon
Jak dotąd żaden autonomiczny utwór fan fiction nie został włączony do kanonu Gwiezdnych wojen. Organizowano natomiast konkursy, w których fanom pozwalano stworzyć krótkie notki lub historie dotyczące świata Star Wars, a nagrodą dla zwycięzcy było "uprawomocnienie" części lub całości jego dzieła. Przykładem może być konkurs What's the Story?, w którym należało stworzyć opisy postaci, miejsc lub przedmiotów występujących w filmach, ale dotychczas nie opisanych; oraz Darth Who?, gdzie fani mogli przegłosować nowe imię dla jednej z postaci.
Fan fiction w Polsce
Opowiadania fan fiction z Gwiezdnych wojen cieszą się w Polsce sporą popularnością. Na naszym rynku w ostatnich latach szczególnie mocno uwydatnił się nurt pisarstwa głęboko osadzonego w Expanded Universe, intensywnie wykorzystującego przeróżne elementy kanoniczne. Niektórzy polscy fani nie poprzestają na napisaniu jednego czy dwóch opowiadań, starają się publikować swoje utwory co kilka miesięcy. Zaliczają się do nich: Agnieszka "Achika" Szady , Jerzy "The One" Babarowski, Jedi Nadiru Radena, Michał "Misiek" Wolski, Paweł "Fett" Borawski, Mateusz "Ricky Skywalker" Godoń oraz Marcin "Shedao Shai" Bąk.
Rodzaje polskich utworów fan fiction
Generalnie polskie fanfiki z Gwiezdnych wojen można podzielić na kilka kategorii:
- Alternatywna historia. Kanon zostaje przez autora zmieniony (np. ginie jedna z głównych postaci) i pokazane zostają wydarzenia będące konsekwencją dokonanej zmiany. Jest to najczęściej rozważanie „co by było gdyby”, podobne do oficjalnych Infinities.
- Adaptacja tekstowa oficjalnego dzieła lub jego fragmentu. Fabuła komiksu, gry, odcinka serialu itp., tudzież ich fragment, zostaje opisana w utworze fan fiction, czasem z punktu widzenia postaci niekanonicznej, która bierze udział w istniejących już wydarzeniach.
- Historia z odległej przyszłości lub przeszłości. Akcja rozgrywa się w czasach, które nie zostały jeszcze opisane w żadnym kanonicznym źródle lub zostały opisane bardzo słabo np. w roku 10000 BBY albo roku 1000 ABY.
- Historia oparta na akcji filmu lub książki, widziana oczami postaci trzecioplanowej lub niekanonicznej. Bohater utworu jest wplątany w kanoniczne wydarzenie, ale nie odgrywa w nim wielkiej roli, czasem jest tylko postronnym obserwatorem.
- Kontynuacja. Autor fan fiction opisuje dalsze losy kanonicznego bohatera, przedmiotu, pojazdu itp. Na ogół kontynuacja jest napisana tak, aby nie konfliktowała z kanonem Gwiezdnych wojen i dopełniała oficjalne wydarzenia.
- Samodzielna historia oparta na kanonie. W utworze autor wykorzystuje przede wszystkim postacie wykreowane przez siebie, umieszczone w szeroko pojętych realiach Gwiezdnych wojen i tworzy wydarzenia nie konfliktujące z kanonem.
- Samodzielna historia luźno oparta na kanonie. W utworze autor wykorzystuje przede wszystkim postacie, lokacje i przedmioty wykreowane przez siebie i tworzy wydarzenia, które mogą konfliktować z kanonem. Czasem jedynym elementem kanonicznym takiego utworu jest np. Moc.
- Ziemska historia z elementami kanonu. Wydarzenia rozgrywają się w realiach naszej planety, ale zawierają niektóre elementy uniwersum np. miecze świetlne. Niekiedy autor włącza Ziemię bezpośrednio we wszechświat Gwiezdnych wojen.