Advanced Dwarf Spider Droid

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z A-DSD)
A-DSD
Producent Baktoid Combat Automata
Model Seria ADSD droidów pająków
Typ Droid bojowy
Kolor sensorów Czerwone
Uzbrojenie
  • Ciężkie działo blasterowe[1]
  • 2 wyrzutnie pocisków[1]
PrzynależnośćAdvanced Dwarf Spider Droid, zwana w skrócie A-DSD to maszyna bojowa będąca ulepszoną wersją modelu DSD1, produkowana na zlecenie Gildii Kupieckiej. Droidy te były najpierw używane do osobistego użytku przez Gildię, a od 22 BBY stanowiły część armii Konfederacji Niezależnych Systemów.

Wygląd i charakterystyka

A-DSD jest uważany za rozwojowy model droida DSD1. Jego konstrukcja opiera się w dużej mierze na założeniach, stosowanych u wspomnianych jednostek, między innymi sposób poruszania się oraz zaawansowany system trakcyjny. Posiada jednak kilka istotnych różnic. Działko blasterowe zastąpiono potężniejszym i nowocześniejszym działem blasterowym, a dodatkowo wyposażono go w podwójną wyrzutnie pocisków z rozbudowanym systemem naprowadzającym i wielofunkcyjną głowicą. Czyni to z niego nie tylko niebezpiecznego przeciwnika dla piechoty, ale i dla lżej opancerzonych pojazdów. Za cenę mobilności, ulepszono też jego pancerz oraz zamontowano dodatkowe ochraniacze na jego przednich nogach, pozwalając mu na przetrzymanie zmasowanego ostrzału wroga, ale tylko z lżejszej broni, gdyż potężniejsze pociski nie mają problemów z jego zniszczeniem. Szczególnie wówczas, gdy używa swego czujnika skanującego okolice w postaci odsłoniętego "oka”, aby móc skutecznie zlokalizować i oszacować siły przeciwnika. Zrezygnowano też z typowej dla droida-pająka, zdolności do samozniszczenia. A-DSD jest po prostu zbyt cenny by tracono go w taki sposób.

Historia

Droidy A-DSD zostały opracowane przez firmę Baktoid Combat Automata, na specjalne życzenie Gildii Kupieckiej, która poszukiwała nowych jednostek robotów przeciwko górnikom, którzy w zorganizowany sposób, odmawiali płacenia organizacji. Szybko udało im się zdobyć popularność, jako głównych egzekutorów długów Gidli oraz niezwykle trudnych do zniszczenia przeciwników. Zwróciły one tym samym uwagę ‎Kaminoan, którzy postanowili wykorzystać ich holograficzne projekcie, do treningu dla specjalnych oddziałów żołnierzy-klonów, którzy w przyszłości mieli stać się Komandosami Republiki. W momencie wybuchu wojen klonów, komandosi szybko mieli okazje udowodnić że ich treningi nie poszły na marne, gdyż już na Geonosis, Gildia oddała parę swych modeli A-DSD do użytku dla Separatystów. Była to też większość dostępnych wówczas droidów tego typu, ponieważ organizacja nie potrzebowała ich nigdy w ilościach hurtowych. Ta sytuacja, nie zmieniła się też w trakcie trwania konfliktu, ponieważ Gildia obliczyła ze korzystniej dla niej będzie produkować, w dużej liczbie modele OG-9 oraz DSD1, co zaowocowało brakiem funduszy na większą liczbę A-DSD i ograniczyło ich udział w wojnie, do zaledwie paru bitew. Po zakończeniu wojen klonów oraz śmierci członków Rady Separatystów, wydano rozkaz dezaktywacji wszystkich droidów armii Konfederacji, w tym także ocalałym do tej pory droidom A-DSD, po czym nakazano je zezłomować i zakazano ich dalszej produkcji.

Przypisy

Źródła