Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Zam Wesell

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: poszerzyć biografię.
Ten artykuł dotyczy postaci. Zobacz też: komiks Zam Wesell.
Zam.jpg
Zam Wesell
Data śmierci 22 BBY
Rasa Clawdite
Wzrost 168 cm
Kolor oczu Zielone
Przynależność

Łowcy nagród

Zam Wesell była łowczynią nagród z rasy Clawdite. Specyficzną cechą tej rasy była możliwość zmiany kształtu. Ta umiejętność pomagała jej zachowywać anonimowość i umożliwiała skuteczniejsze wykonywanie zleceń. Najczęściej przyjmowała ona kształt ludzkiej kobiety. Zam lubiła nowoczesną technologię, akcesoria i broń z których chętnie korzystała. W okresie schyłku istnienia Starej Republiki była jednym z najlepszych łowców nagród w galaktyce.

Biografia

Uwaga: Poniższe informacje pochodzą z Legend (EU), które nie należą do kanonu.

Współpraca z Jango Fettem

W 27 BBY na zlecanie viga Antonina zabiła Hutta Dreddona, nie mogła jednak odebrać zapłaty, ponieważ Jango Fett na zlecenie Dreddona zabił viga Czarnego Słońca.

Na Seylottyi spotkała Jango z idolem, którego miała zdobyć na zlecenie Fernoody. Fett miał tego samego zleceniodawcę. Podczas rozmowy przekonała Mandolarianina, aby pokazał swoją twarz. Wtedy Zam zostaje zaatakowana przez potwora, Fett kazał jej zdetonować wszystkie ładunki wybuchowe jakie ma przy sobie. Sztuczka udała się.

Nieco później, Wesell przybyła na Kamino, aby porozmawiać z Jango o artefakcie, opowiedziała mu o możliwości zniszczenia Coruscant przez Ashaara Khordę z użyciem idola. Początkowo Fett podchodził sceptycznie do wizji ratowania stolicy Republiki przed zagładą, lecz dał się w końcu przekonać.

Po dotarciu na Coruscant, Zam używając zdolności swej rasy, przybrała postać Fernoody i dzięki temu zdobywa informacje na temat akcji terrorystów. Fett i Wesell postanowili udać się do przekaźnika energii w pobliżu jądra planety, gdzie ich zdaniem powinien znajdować się cel ataku. Znaleźli tam ciała martwych strażników. Powstańcy zostali otoczeni z jednej strony przez łowców nagród, z drugiej przez mistrza Jedi Yaraela Poofa. Wywiązała się walka, w trakcie której Khhorda umieścił artefakt w celu zniszczenia Coruscant. Jedi przyciągnął idola za pomocą Mocy, ale Ashaar zadał mu cios nożem w brzuch. Idol prawie spadł, lecz, dzięki umiejętnościom, Wesell zdążyła go złapać. Przekazała go Poofowi, który ostatkiem sił go unieszkodliwia, po czym umiera.

Łowcy nagród wracali na Seylottyę, aby zwrócić artefakt, po czym odlecieli na Kamino, aby się pożegnać.

Ostatnie zlecenie

Zam została wynajęta przez Jango Fetta do zabicia senatora z Naboo - Padmé Amidali. Na Coruscant użyła ona droida latającego, który wprowadził do sypialni Padmé kouhuny, które miały ją zlikwidować. Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi uratowali senator wdając się w pościg i próbując schwytać Zam. Kiedy mieli już ją w swoich rękach, została ona zabita strzałką z trucizną przez Jango. Strzałka ta była tropem, który doprowadził Obi-Wana na Kamino.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Zam Wesell.
Podyskutuj o Gwiezdnych wojnach na forum Ossusa!