Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Vistal Purn

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Vistal Purn to urodzony około roku 19 BBY na Generis pilot i sędzia na wystawach zwierząt. Był mężem Sari Danzer.

Biografia

Dzieciństwo

Vistal Purn urodził się około roku 19 BBY . Swe najmłodsze lata spędził na Generisie , gdzie z dala od miejskiego gwaru, nad brzegiem rzeki Atrivis jego rodzice prowadzili ranczo. Wraz z rodzeństwem często pomagali w obsłudze bogatych turystów którzy przyjeżdżali tam, by na łonie natury odpocząć od zgiełku zatłoczonych metropolii. Ze względu na dużą odległość od najbliższej im osady a mając na uwadze wygodę gości rodzice chłopaka kupili śmigacz a na jego barki spadł obowiązek pilotowania pojazdu. Vistal miał wtedy dwanaście lat i marzył o wyrwaniu się z rodzinnej planety i karierze pilota-podróżnika. W tamtym czasie oprócz kierowania śmigaczem do jego szczególnych obowiązków należało zabawianie przebywających na ranczu turystów i ich pociech. Młodzieniec nie uważał tego zadania za uciążliwe, wręcz przeciwnie; z łatwością wywoływał uśmiech na twarzach publiczności, czerpiąc z tego przyjemność i satysfakcję. Częste wizyty przybyszów z innych planet jedynie podsyciły chęć chłopaka do nauki pilotażu i międzygwiezdnych wojaży.

Licencja pilota

Vistal konsekwentnie dążył do realizowania marzeń o pilotażu, ale nie podobał mu się pomysł nauki w Akademii Imperialnej ze względu na przymusową służbę wojskową, młodzieniec wybrał więc cywilną drogę do zdobycia licencji i rozpoczął praktyki w kilku firmach przewozowych. Następnie, już jako pełnoprawny pilot został zatrudniony w Cyrku Molpol.

Praca w cyrku

Zadaniem młodego Purna było pilotowanie frachtowca, Millennium Falcon, statku na którym odbywały się spotkania biznesowe właściciela cyrku Daxa Dooguna. Vistal lubił tę pracę, podróże po najodleglejszych zakątkach galaktyki, poznawanie nowych kultur i szybki statek były spełnieniem jego marzeń. Dodatkowo jedna z akrobatek, twi'lekanka Sari Danzer, podbiła jego serce, przez co praca nabrała dl niego nowego wymiaru. Młodzieniec starał się przebywać jak najbliżej artystki przyjął nawet pracę na dodatkowy etat jako klaun, żeby móc ją widywać za kulisami w przerwach między poszczególnymi numerami.

Lot na Delphona VII

Po pewnym czasie nadarzyła się idealna okazja do zdobycia względów Sari. Kolejny występ trupy cyrkowej miał się odbyć na planecie Delphon VII. Szykowała się trzydniowa podróż i Vistal postanowił poprosić akrobatkę do spędzenia jej wraz z nim na pokładzie frachtowca. Dokładając wszelkich starań by jej zaimponować statkiem dokładnie wysprzątał wszelkie zakamarki i zamontował w jadalni stół do dejarika, jej ulubionej gry. Przekonało to twi'lekankę, która wyraziła zgodę. Lot rozpoczął się od kolacji, która jednak nie trwała długo - została brutalnie przerwana przez atak piratów z gangu czarnej dziury. Napastnicy kazali wylądować pełnym obaw cyrkowcom na Regosh, pobliskim księżycu. Następnie wygoniwszy cyrkowy inwentarz na powierzchnię porwali statek do transportu menażerii i odlecieli. Już po chwili pierwsze zwierzęta zaczęły padać ofiarą lokalnych mięsożerców. Artyści zdawali sobie sprawę z własnej niemocy wobec zaistniałej sytuacji, jednak było im żal pupili, do których się przywiązali. Jedynym sposobem na uratowanie choć niektórych z nich było odtransportowanie ich na najbliższą zamieszkałą planetę, Delphona IV. Dokonać tego miał właśnie Vistal, wykonując kilka kursów Sokołem Millennium. Gdy zagoniono na pokład mniejsze osobniki i przygnębiony z powodu przerwanej randki Purn miał startować, ujrzał siedzącą pośród zwierząt i uspokajającą je Sari. Zdziwił go widok akrobatki, a jego zły nastrój natychmiast znikł, gdy wyznała że ujęła ją jego troska o menażerię. Współpracując wykonali cztery kursy, bezpiecznie przenosząc większą część inwentarza.

Dalsze losy

Mimo udanej akcji ratunkowej Dax Doogun poniósł tak wielkie straty, że musiał sprzedać cyrk,statki i zwolnić artystów. Vistal, po stracie Sokola Millennium, do którego bardzo się przywiązał, stracił zapał do pilotażu. Pracował jako konferansjer w kilku firmach, lecz nie sprawiało mu to satysfakcji, jaką wcześniej czerpał z pracy. Coraz bardziej za to interesował go świat fauny. W bliżej nieokreślonym czasie ożenił się z Sari i całkowicie poświecił nowej pasji. Został sędzią na wystawach zwierząt. W roku 49 ABY na pięćdziesiątej Dorocznej Wystawie Zwierząt w Sok Brok spotkał się z Hanem Solo, jego żoną Leią i wnuczką Allaną. Opowiedział im historię swojej miłości i pracy w cyrku. Jego dalsze losy pozostają nieznane.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!