Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Odion

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Odionhead.jpg
Odion
Rasa: Człowiek
Kolor oczu: Żółte
Przynależność:
Odion był lordem Sithów z czasów nowych wojen Sithów. Przywódca jednej z trzech frakcji powstałych po rozpadzie Hegemonii Chagrasa, a zarazem starszy brat i największy przeciwnik lorda Daimana.

Biografia

Wczesna kariera

Spalcie wszystko! To miejsce nie przedstawia dla Sithów żadnej wartości![1]
— Odion do swoich żołnierzy.
Odion prowadzi rzeź na Aquilarisie.

Odion był jednym z najważniejszych współpracowników lorda Chagrasa, lidera potężnej hegemonii. Już wtedy wyróżniał się rzadko spotykaną nawet wśród Sithów brutalnością, bezwzględnością i absolutnym brakiem poszanowania dla życia. Jego oddziały urządzały na podbitych światach krwawe łaźnie. Jednym z takich był Aquilaris (1042 BBY), gdzie Odion nieświadomie zyskał sobie kolejnego śmiertelnego wroga: ośmioletnią wówczas Kerrę Holt.

W 1040 BBY Chagras umarł, a schedę po nim przejęło trzech innych Sithów, wśród nich był Odion, który szybko uznał swojego brata za największe zagrożenie stojące na drodze przyszłości jego nowego miniimperium. Rozpoczęła się między nimi śmiertelna rywalizacja.

W przeciągu kolejnych ośmiu lat Odion wykształcił sobie gromadę oddanych sług, którzy sami w razie niepowodzenia domagali się kary. Lord Sithów szczególnie upodobał sobie Givinów, których przedstawiciela, Jelcho, uczynił swoim osobistym adiutantem.

Operacja: Ujście

Bitwa o Chelloę

Nie wiem, gdzie dziś urlopujesz, braciszku... ale zostawiłeś odsłonięte gardło. A ja je poderżnę![2]
— Odion.
Odion kieruje atakiem na Chelloę.

Na stacji Szpic Odion rozpoczął konstrukcję niszczycieli kinetycznych - potężnych maszynerii zdolnych dokonywać kontrolowanego zapłonu złóż łatwopalnych materiałów. Tworzył je z myślą o Chelloi - źródła baradium dla całego imperium swojego brata. Kluczem do powodzenia był czas: wysadzenie wszystkich złóż przed przybyciem na planetę posiłków. W ten sposób produkcja uzbrojenia dla wojsk Daimana zostałaby znacznie sparaliżowana, a szala zwycięstwa zdecydowanie przechyliłaby się na stronę starszego z braci. Wykorzystując dane od informatora, atak rozpoczął się dokładnie w chwili, gdy miał rozpocząć się załadunek kolejnych transportów.

Pojedynek na śmierć i życie.

Odion nie przewidział jednak, że z tym już dawno poradziła sobie grupa uderzeniowa Jedi pod wodzą Vannara Treece'a, którzy od razu ruszyli do ataku na nowego przeciwnika. Paradoksalnie, być może dzięki temu misja nie zakończyła się całkowitą porażką - według późniejszych słów Daimana starszy Sith mógł nie docenić obrony, jaką dysponowała Chelloa. Gdyby nie zajęli się nią Jedi, Odion mógłby być zmuszony do natychmiastowego odwrotu.

Z Vannarem Treecem lord Sithów walczył nie po raz pierwszy i z radością przystał na perspektywę kolejnego pojedynku. W międzyczasie niszczyciel kinetyczny dokonywał procesu zapłonu. Odion wiedział, że wróg mylnie uzna to za próbę wydobycia baradium, a nie jego zniszczenia. Jednakże jedna z Jedi - Kerra Holt - domyśliła się prawdy. Doskoczyła do niszczyciela i doprowadziła do awarii. Holt przed zemstą Odiona uratował Vannar, lecz gdy Sith wyjawił mistrzowi swe prawdziwe zamiary, ten stracił na moment koncentrację. To wykorzystał Odion, przebijając swojego wieloletniego przeciwnika. Sam jednak musiał się szybko ewakuować z planety przed eksplozją, która - choć doszła do skutku - wyrządziła wielokrotnie mniejsze szkody, niż to zakładał Sith.

Starcie na Szpicu

Nie jestem moim bratem. Wiem, że ludzie istnieją... istnieją, by zginąć z mojej ręki. Każda śmierć jest inna. Każdą należy się delektować. Dzięki śmierci warto ciągnąć życie... moje życie. Twoją śmierć.[3]
— Odion do Kerry.
Odion wyczuwa obecność Kerry.

Odion nie siedział z założonymi rękami. Nakazał Givinom podwoić wysiłki przy produkcji kolejnych niszczycieli, aby wrócić na Chelloę i dokończyć dzieła - tym razem nie pozostawiając niczego przypadkowi. O tym dowiedzieli się wszakże szpiedzy Daimana, który wysłał przeciw stoczni eskadrę myśliwców. Jednym z pilotów była Kerra Holt, która niezauważenie przekradła się na teren Szpicu.

Gdy Odion wycofał się z walki, Jelcho przekazał mu wiadomość od informatora na Chelloi, według której wydobycie baradium zostało wstrzymane. Nie uwierzył w to. W tej samej chwili zaczął się przechwalać zabiciem Vannara, co rozjuszyło - i ujawniło - Kerrę. Odion i jego gamorreańscy żołnierze zaczęli ją ścigać po całej stacji.

Odion zmienia plany.

Gdy w końcu doszło do konfrontacji, Odion dowiedział się o gromadzonych na Chelloi fabrykach broni i amunicji. Wyjaśnił dziewczynie swoją filozofię życia, po czym usiłował zadać cios. Ta jednak uaktywniła swoją pułapkę: luki dokowe zostały otwarte, wywołując chaos i paraliż. Sytuację szybko opanowano, lecz Odion przeniósł się wraz ze świtą na statek flagowy.

Tam nawiązał połączenie z Kerrą, która zażądała od niego, by zostawił Chelloę w spokoju. Odpowiedział, żeby go zabiła. W rzeczywistości jednak miał zamiar oddać strzały, gdy tylko Jedi się odsłoni. W tej samej chwili do systemu przybyły jednak statki Daimana, które poinformowały ich oboje, że młodszy z braci rozbił siatkę szpiegowską na Chelloi, po czym się wycofał. Kerra nie przypuściła jednak ataku i uciekła w nadprzestrzeń. Pozostawiony samemu sobie Odion podjął decyzję: Chelloa z fabrykami broni jest zbyt cenna, aby tak po prostu ją zniszczyć. Nakazał zastąpienie niszczycieli kinetycznych na pokładach transportowców oddziałami inwazyjnymi.

Charakterystyka

Szkic koncepcyjny Odiona autorstwa Frederica Dallocchia.
Obejmij nicość.[4]
— Standardowe pożegnanie Odiona z ofiarami.

Odion był bez wątpienia sadystą, czerpiącym niewypowiedzianą radość z zadawania bólu i cierpienia. Był przy tym inteligentny i przewidujący - choć zapatrzony w siebie, nigdy nie osiągnął takiego stanu samouwielbienia jak jego brat.

Przypisy

  1. Burn it all! This place is useless to the Sith!Knight Errant 2: Aflame, Part 2
  2. I don't know where you're vacationing today, little brother--but you've left your throat exposed. And I'm going to cut it!Knight Errant 1: Aflame, Part 1
  3. I'm not my brother. I know people exist--they exist to be killed by me. Every death is different. Exery one is to be savored. Death makes life worth living--my life. Your death.Knight Errant 3: Aflame, Part 3
  4. Embrace nothingness.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!