Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Marisa Brood

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Maris Brood.jpg
Marisa Brood
Rasa: Zabrakanka
Wzrost: Około 160 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Żółte
Przynależność: Jedi
Marisa Brood była zabracką Jedi, żyjącą pod koniec ery Republiki i w erze Imperium. Jej mistrzynią była m. in. Shaak Ti. Marisa była jedną z nielicznych Jedi którym udało się przeżyć Czystkę. Przez kilka lat ukrywała się na Felucji, gdzie po straceniu mistrzyni przeszła na ciemną stronę Mocy.

Biografia

Dzieciństwo i trening Jedi

Jako dziecko, Marisa została odnaleziona przez nieznanego mistrza Jedi, który wyczuł w niej potencjał do władania Mocą. Z niewiadomych powodów, owy mistrz wolał osobiście trenować młodą Zabrakankę na pokładzie swojego statku Gray Pilgrim, zamiast zawieźć ją do świątyni na Coruscant.

Oboje nie rozstawali się przez wiele lat, nie brali też udziału w wojnach klonów. Kiedy jednak mistrz wyczuł nagłą, niespodziewaną śmierć tysięcy Jedi rozsianych po całej galaktyce, wiedział, że stało się coś nieoczekiwanego. Pożegnał się z Maris, po czym odleciał zbadać sytuację. Zanim kontakt miedzy nimi się urwał, zdołał zdradzić swojej uczennicy, że Zakon już nie istnieje i jaką rolę odegrał w tym Darth Vader. Oszalała z zemsty Brood, wyruszyła śladem swojego mistrza, by dokonać zemsty na Vaderze za to, co zrobił.

Pobyt na Felucji

Trening u boku Shaak Ti

Marisa Brood i Shaak Ti na Felucji.

Po drodze napotkała inną mistrzynię, której udało się przeżyć - Shaak Ti. Wyzwoliła ona Maris od podszeptów ciemnej strony, po czym udała się wraz z nią na planetę Felucja. Wrażliwi na Moc mieszkańcy planety sprzymierzyli się z dwoma Jedi. Togrutanka wiedziała, że pewnego dnia Darth Vader przybędzie na planetę by je zgładzić, więc przygotowała mieszkańców Felucji i swoją padawankę na nadchodzący los.

W końcu nadszedł dzień, gdy na Felucję przybył imperialny prom. Zamiast Vadera, na pokładzie znajdował się jednak jego tajny uczeń. Marisa chciała walczyć z przybyszem, lecz Shaak Ti rozkazała jej się ukryć. Mimo oporów Zabrakanka zgodziła się i trzymała się z dala od walki. W tym czasie Togrutanka odbyła przegrany pojedynek z Galenem Markiem, w wyniku którego zginęła.

Przejście na ciemną stronę

Marisa Brood po ciemnej stronie Mocy.

Marisa wyczuła śmierć swojej mistrzyni. Pogrążona w żalu i odosobnieniu przeszła na ciemną stronę Mocy. Felucjanie odnaleźli Marisę, a przez to, że byli wrażliwi na Moc, również pogrążyli się w ciemności. Z dumnych wojowników stali się strasznymi bestiami. Brood przez cały ten czas mieszkała w cmentarzysku rankorów. Wkrótce odnalazła ona i oswoiła rankora olbrzymiego - bardzo niebezpiecznego, lecz majestatycznego stwora.

Niedługo później na planecie wylądowały siły Imperium. które zaczęły przejmować planetę i niszczyć jej mieszkańców. Na Felucję udał się również senator Bail Organa, który poszukiwał Shaak Ti, aby ta uwolniła jego córkę z rąk Imperium. Po wylądowaniu jednak został natychmiast porwany przez Marisę i zabrany do cmentarzyska rankorów. Upadła Jedi chciała go dostarczyć Vaderowi, by ten oszczędził jej życie.

Pojedynek z Markiem

Na planecie wylądował również Galen Marek, nawrócony na jasną stronę Mocy. Chciał odnaleźć Organę, by ten pomógł mu w stworzeniu Sojuszu Rebeliantów. Pokonał dużą ilość szturmowców, Felucjan i przeszedł przez sarlacca, by dotrzeć do cmentarza. Gdy już Organa z Markiem mieli uciec, nagle zjawiła się Marisa.

Brood walczy z Galenem.

Na początek wystawiła do walki rankora olbrzymiego. Marek jednak pokonał stwora podnosząc go Mocą w powietrze a następnie upuszczając go gwałtownie w podłoże cmentarza. Po uderzeniu powstała wielka dziura, w którą wskoczył Starkiller, a za nim rzuciła się Marisa. Doszło do pojedynku, na który Brood bardzo długo czekała.

Podczas walki Marisa używała Mocy, by stawać się niewidzialną. Wtedy atakowała Marka z zaskoczenia. Często też rzucała w niego swoimi mieczami. Galen unikał jednak wszystkich tych ciosów i atakował przeciwniczkę błyskawicami. W pewnym momencie zdołał jednak zranić Marisę w kolano. Następnie uniósł ją w powietrze, zaczął dusić i uderzył nią o ziemię. Następnie poraził ją błyskawicą. Zabrakanka została pokonana.

Pokonana Marisa.

Galen miał zamiar dobić ją wirującą kulą z kości, lecz ta zaczęła błagać go o litość. Obiecywała, że jeżeli życie zostanie jej darowane, to porzuci ciemną stronę. Marek zgodził się i puścił ją wolno. Marisa po chwili uciekła w ciemność dżungli Felucji i od tamtego wydarzenia, jej losy pozostają nieznane.

Umiejętności

Marisa Brood nie była bardzo silna w Mocy, lecz umiała się nią dobrze posługiwać. Potrafiła się stawać niewidzialna i opanowała technikę bardzo szybkiego poruszania się. Połączenie obu tych elementów dawało wrażenie, że umie się teleportować. Posługiwała się ona dwoma Shoto strażnika, najpierw o zielonej, a później o czerwonej klindze. Potrafiła nimi świetnie rzucać. Shoto były znane z krótkiej klingi. Marisa trzymała je tak, aby ostrza były pod jej rękoma.

Ciekawostki

Marisa rzuca się na Starkillera.
  • Zepsuty komputer firmy Hasbro ujawnił niechcący imię: Maris, które wkrótce potwierdziło marcowe wydanie Game Informera.
  • Wczesne szkice koncepcyjne pokazują Marisy również w roli Sitha, co sugeruje, że twórcy gry nie byli zgodni, co do strony Mocy, po której ma stać.
  • W postać Brood wcieliła się aktorka Adrienne Wilkinson.
  • Oryginalne imię bohaterki to Maris Brood.
  • W książce Moc wyzwolona Maris po przegranym pojedynku znacznie dłużej rozmawia z Galenem, między innymi prosi go o zabranie jej ze sobą.
  • Jej imię rymuje się z imieniem innej upadłej Jedi - Barrissy Offee, w polskiej jak i oryginalnej wersji.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję cytatów
Marisy Brood.
Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Maris Brood.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!