Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Mandaloriańska Gwardia Królewska

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gwardzista.

Mandaloriańska Gwardia Królewska była oddziałem odpowiedzialnym za ochronę osoby stojącej na czele frakcji Nowych Mandalorian, w czasie wojen klonów i latach poprzedzających konflikt była to księżna Satine Kryze.

Opis

Gwardziści byli doskonale wyszkolonymi wojownikami uczonymi jednak powściągliwości i powstrzymującymi się od zabijania, zgodnie z pacyfistyczną ideologią księżnej Satine Kryze i Nowych Mandalorian. Nosili specjalne ceremonialne hełmy zasłaniające większość ich twarzy, za wyjątkiem oczu, osłona obojczyka stanowi zaś pozostałość po tradycyjnej pełnej zbroi. Ich główną bronią była elektropałka która oprócz możliwości sparaliżowania przeciwnika pozwalała w rękach sprawnego gwardzisty odbijać wystrzelone ku niemu strzały blasterowe. W początkowym okresie panowania Satine Kryze Straż Śmierci podejmowała próby zinfiltrowania Gwardii, nieskuteczne jednak, wszyscy członkowie tej formacji byli całkowicie lojalni wobec swej władczyni.

Historia

Gwardziści ci towarzyszyli w większej lub mniejszej ilości księżnej Satine niemal zawsze. Gdy w nieokreślonym momencie wojen klonów na Mandalorę przybył Obi-Wan Kenobi, na lądowisku powitał go jeden z gwardzistów i przewiózł do pałacu królewskiego by tam mógł spotkać się z władczynią. Gdy niedługo później dwójka ta udała się na Concordię do gubernatora Pre Vizsli, gwardziści także im towarzyszyli. Jako, że Satine sama wymknęła się z siedziby gubernatora by pomoc Kenobiemu nie byli oni jednak obecni podczas walki Kenobiego i Satine z dowodzoną przez Pre Vizslę Strażą Śmierci.

Niedługo później Gwardziści udali się wraz z Satine na Coruscant na pokładzie Coronetu, którego to bronili walcząc z abordażem przeprowadzonym przez zrobotyzowane siły Separatystów. Na samej Coruscant także zapewniali bezpieczeństwo władczyni, chyba że ta sama wymykała się potajemnie uniemożliwiając im wykonywanie obowiązków.

Satine wydająca polecenia Gwardii.

Jakiś czas później, gdy Satine była już na Mandalorze i przybyła do niej z wizyta Padmé pełnili oni warte zarówno podczas przybycia republikańskiej senator jak i podczas późniejszego posiłku obu kobiet. Jeden z nich towarzyszył Satine i Padme także gdy te myszkowały po dokach handlowych Sundari w poszukiwaniu przemytników odpowiedzialnych za zarażenie dzieci w jednej ze szkół, kolejni towarzyszyli jej gdy kolejnego dnia udała się do magazynu w którym przemytnicy mieli swą bazę. Tamże gwardziści ramię w ramię z policją starli się z przemytnikami, część zabijając a część pojmując.

Towarzyszyli oni także Satine gdy ta witała przybyła na planetę Ahsokę Tano. Niedługo później kilku strażników poniosło śmierć gdy spiskujący przeciwko Satine premier Almec zdecydował się ją aresztować - zginęli w jej apartamentach, broniąc księżnej.

Gdy w Sundari zwołane zostały pokojowe rozmowy między przedstawicielami Separatystów i Republiki, odbywały się one w sali tronowej księżnej Satine, gdzie znajdowała się także ona sama oraz oczywiście jej gwardziści.

Podczas przejmowania planety przez Straż Śmierci, gdy Pre Vizsla z towarzyszami wszedł do sali tronowej pałacu gwardziści towarzyszyli Satine i byli gotowi jej bronić, ta jednak dobrowolnie się poddała nie chcąc tworzyć okazji do rozlewu krwi. Siły gwardii zostały więc aresztowane podobnie jak władczyni.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!