Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kolcta

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kolcta to hybryda bacty i kolto, która została opracowana przez rebeliantów na Thyferrze podczas Sezonu Zbiorów. Kolcta przejawiała właściwości leczące znacznie silniejsze nawet od bacty i miała pomóc Vratiksom całkowicie uniezależnić się od Kartelu kontrolującego ekonomicznie ich planetę.

Kolcta powstawała z kolazhi - hybrydy kolto i alazhi stworzonej przez Seeqov Thranx. W przeciwieństwie do bacty, zakończeniu się procesu jej syntezy we wnętrzu organizmu Vratiksa nie wymagała dalszego przetwarzania i rafinacji - była gotowa do użytku. Była też dużo skuteczniejsza - jej małe nawet ilości były na tyle skuteczne, że zanurzanie całego pacjenta w płynie nie miało większego sensu. Ponadto, stosowana w dużych ilościach kolcta wydawała się znacząco opóźniać proces starzenia.

Historia

Kiedy około roku 32 BBY Vratiksom udało się uzyskać znaczącą autonomię, niektórzy z nich zaczęli przeczuwać, że nie może ona trwać wiecznie i wkrótce kompanie Xucphra i Zaltin podejmą próby przywrócenia status quo sprzed zmian. Narzędziem do przeciwstawienia się temu miała być odkryta właśnie kolcta.

Na kolto - będące wówczas praktycznie tylko legendarną rośliną - Ashernowie natrafili na czarnym rynku. Okazało się, że może ono rosnąć w warunkach takich, jak alazhi, co pozwoliło na przygotowanie konspiracyjnych upraw praktycznie pod okiem inspektorów korporacyjnych. W krótkim czasie Seeqov Thranx opracowała technologię łączenia DNA alazhi i kolto, tworząc hybrydę - kolazhi.

Ponieważ powstająca z kolazhi kolcta nie wymagała przetwarzania, Vratiksowie byliby w stanie wyeliminować cały łańcuch przetwarzania i pośrednictwa w handlu bactą, który składał się głównie z ogniw korporacyjnych. Dzięki temu zamierzali osiągnąć już nie częściową, ale całkowitą autonomię.

Plan wydawał się mieć wszelkie szanse na powodzenie, jednak w pewnym momencie nastąpiły wydarzenia, które pozwalają zakładać, że intryga Ashernów była tylko częścią większego planu, który miał na celu wykorzystanie ich do stworzenia pewnej ilości kolcty dla "wysoko postawionej osoby z Coruscant"[1]. Około roku 22 BBY szpieg przemysłowy znany pod pseudonimem Krwiopuszcz (Bloodletter), który zdobył zaufanie Ashernów pozwalając wynająć się przez nich jako podwójny agent szpiegujący korporacje, dostarczył informacje na temat kolcty swojemu tajemniczemu patronowi.

W ciągu kilku dni wszystkie z dojrzewających właśnie pól kolcty - poza jednym - zostały zniszczone przez nieznaną zarazę. Z ostatniego natomiast całą kolctę pod nadzorem Krwiopuszcza zebrano i wywieziono do jego mocodawcy - szpieg i jego patron stali się w tym momencie jedynymi w Galaktyce posiadaczami kolcty. Ponieważ potrójny agent zabił uprzednio Thranx, a nie ma wzmianek o tym, by kolto znów pojawiło się na czarnym rynku, można przypuszczać, że Ashernowie nigdy nie wznowili próby jego produkcji.

Przypisy

  1. Można podejrzewać, że chodzi tu o Palpatine'a, który potrzebował kolcty do swoich machinacji związanych z przyspieszonym starzeniem się jego organizmu i przenoszeniem świadomości do nowych klonów.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!