Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:Shiharu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Shiharu!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, andrzej 16

Prośba

Witam! Mimo, że zarejestrowałeś się jakiś czas temu, widzę, że wciąż nie przyswoiłeś sobie zasad rządzących Biblioteką Ossus. Twój artykuł Sand Blasted zostanie niemal na 100% usunięty, gdyż nic nie wnosi do naszej Biblioteki. Chciałbym, abyś przed dalszą pracą zapoznał się z tym linkiem, gdyż pomoże Ci on prawidłowo tworzyć na Ossusie. Pozdrawiam --Melethron 18:57, 16 lip 2010 (CEST)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Mario!

Do powyższej wiadomości: jeśli chcesz dodać informacje do hasła, dodaj wszystkie na raz, używając zgodnie z zaleceniami podglądu. Wykonałeś dziś z 10 edycji dodając po kilka wyrazów. Niby nic, ale każda zapisana wersja artykułu zajmuje miejsce w bazie danych. I tak: mając hasło o wadze 1000 znaków i dodając do niego (w 1 edycji) 100 znaków mamy dwie wersje o łączne wadze 2100 znaków. Natomiast jeżeli te 100 znaków dodasz w dziesięciu edycjach, baza będzie zapisywała to 10 razy, a łączna waga tego tworu to ponad 10000 znaków/bajtów. Hasło będzie z pozoru takie samo, ale w bazie zostanie zapisanych 5 razy więcej danych niż to potrzebne :) Najlepiej zaplanuj sobie na spokojnie co chcesz dodać, dopisz, a potem używając podglądu, sprawdź czy wszystko jest w porządku. Nikt Cię przecież nie goni :)--signstraznik.png Mario Dyskusja  16:13, 20 lip 2010 (CEST)

Tłumaczenia z Wookieepedii

Hej, jedna zasada na Ossusie jest bardzo ważna - nie tłumaczymy artykułów z innych encyklopedii! Jeżeli chcesz napisać nowe hasło, musisz opierać się na oficjalnych źródłach. Artykuły będące tłumaczeniami są po prostu usuwane. Pozdrawiam, signjedi.png Kasa Dyskusja  15:51, 24 sty 2011 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!