Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Drwal FLR

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Drwal FLR.jpg
Droid-drwal FLR
Producent Industrial Automaton
Typ Robot przemysłowy
Wysokość 2 m
Przynależność Korporacja Tartaczna GreelDrwal FLR był droidem produkowanym przez Industrial Automaton na potrzeby Korporacji Tartacznej Greel. Maszyny wykorzystywano jedynie do cięcia drzew greel rosnących w systemie Pii.

Wygląd i charakterystyka

Drwal FLR miał 2 metry wysokości. Poruszał się na szeroko rozstawionych gąsienicach. Po bokach korpusu miał potężne ramiona, które bez problemu mogły podnieść nawet najcięższe pnie. Pod prawym ramieniem umocowano główną piłę, mającą ponad metr długości, a pod lewym mniejsze wibropiły służące do cięcia krzewów i gałęzi. Masywny korpus był odporny nawet na przygniecenie prze dwutonowe drzewo. Piły oraz zestaw czujników optycznych są dobrze chronione przed uderzeniami. Maszyna jest jednak bardzo wrażliwa na na wilgoć, wysoką temperaturę i miejscowe pola magnetyczne.

Droid był wyposażony w system komunikacyjny Fabritech z anteną teleskopową. Drwak FLR posiadał również zdolność projekcji probabilistycznej, dzięki czemu mógł przewidzieć kierunek i miejsce upadku drzew. Gdyby jednak doszło do pomyłki syrena alarmowa ostrzegała o zagrożeniu przebywające w pobliżu istoty.

Historia

Industrial Automaton kładło duży nacisk na możliwie najlepsze przygotowanie maszyny do pracy w lesie. Ze względu na małą dokładność opisu wymagań przekazanego przez KTG, wystąpiły niedociągnięcia, które nie były zależne od producenta.

Z czasem IA chciało sprzedawać droidy FLR w innych układach gwiezdnych. W tym celu bazę danych uzupełniono o opisy 150 tysięcy gatunków drzew mających wartość handlową. Ostatecznie wady maszyny sprawiły, iż zostały one wykorzystane jedynie przy wyrębie drzew greel.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!