Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Myśliwiec typu Chela

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z CEC S-250 Chela)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Chela.JPG
Myśliwiec typu Chela
Podstawowe dane
Producent: Corellian Engineering Corporation
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 14 m
Prędkość w atmosferze: 1200 km/h
Prędkość w kosmosie: 8
Hipernapęd: Klasy 2
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1 pilot
Ładowność: 30 kg
Cena: 420 000 cr
Przynależność: Republika GalaktycznaMyśliwiec typu Chela to wariant szturmowy myśliwca typu Aurek stosowanego przez Republikę podczas wojen mandaloriańskich oraz wojny domowej Jedi.

Geneza

Niemal od samego początku historii walk w powietrzu i kosmosie wśród statków latających pojawiała się specjalizacja. Niektóre typy maszyn przystosowane były do atakowania myśliwców, inne zaś pełniły rolę bombowców i przeznaczone były do uderzeń na większe i lepiej opancerzone cele. Taka specjalizacja okazała się przydatna również we flocie Republiki. Poza dużą ilością uniwersalnych maszyn myśliwskich typu Aurek, w szeregach republikańskich znaleźć można było także i myśliwce szturmowe.

Przetarg i powstanie

Prominentnym ich przedstawicielem w okresie wojen mandaloriańskich i wojny domowej Jedi był S-250 Chela - wielki przegrany rozpisanego przez Republikę konkursu na "Myśliwiec Jutra". Składając masowe zamówienia na zwycięzcę tego konkursu, Aureka, Republika zauważyła jednak równocześnie potrzebę posiadania ciężej uzbrojonych maszyn o profilu szturmowym i postanowiła wykorzystać model zaproponowany przez Corellian Engineering Corporation do uzupełnienia swoich sił myśliwskich.

Charakterystyka

Chela była jednym z silniej uzbrojonych myśliwców swoich czasów. Przenosząc 12 pocisków rakietowych stwarzał rzeczywiste zagrożenie dla cięższych okrętów wroga, a jego opancerzenie pozwalało mu na atakowanie nawet silnie bronionych jednostek nieprzyjaciela. Ten również wzgląd sprawił, że w niektórych przypadkach dowódcy eskadr myśliwców typu Aurek latali na Chelach, co zapewniało im większą "przeżywalność".

Zastosowania

Oczywiście maszyny typu Chela działały również samodzielnie i wysyłane bywały do akcji w sytuacjach, w których siłom Republiki potrzebna była jak największa siła ognia. Zazwyczaj działały wówczas z pokładów okrętów floty Republiki, w szczególności krążowników typu Hammerhead. Często bywały również wykorzystywane w charakterze kompanii honorowej. Lubili na nich latać bardziej doświadczeni dowódcy eskadr myśliwskich, a także ci wszyscy, którzy pragnęli mieć nieco bardziej przestronny i wygodny kokpit.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!