Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Kordę 6

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaBitwa o Kordę 6 była jedną z głównych bitew mandaloriańskiej wojny domowej. Jej skutkiem była śmierć Jastera Mereela, wykluczenie Montrossa z szeregów Mandaloriańskich Superkomandosów oraz wybór Jango Fetta na nowego Mandalora.

Przyczyny

Siły Obronne Kordy 6 zleciły Mandalorianom Jastera Mereela zlikwidowanie wrogich tubylców, którzy zaatakowali niedoświadczoną drużynę treningową. Miała to być rutynowa akcja - Mandalorianie nie wiedzieli jednak, że całość została zaplanowana przez Tora Vizslę który szukał zemsty na Jasterze i Jango.

Przebieg

Montross powalony granatem.

Gdy Mandalorianie wylądowali na powierzchni planety, od razu napotkali duży opór jej mieszkańców, co kłóciło się z informacjami które otrzymali od zleceniodawców. Jango Fett, który po raz pierwszy dowodził własnym oddziałem, nazwanym Piechociarze Janga, przegrupował się z kompanią łowców głów w okopach, zgodnie z rozkazem.

Jednak Kompania Vertigo pod dowództwem Montrossa, ignorując rozkaz, szturmował pozycje Kordian. Jaster Mereel ocalił Montrossa, gdy jego oddział został rozbity przy pomocy granatu. Gdy Jaster i Montross zaczęli się wycofywać, dostali meldunek o aktywności Straży Śmierci od Jango, który wykorzystał atak Montrossa jako dywersję i szukał zaginionej drużyny treningowej. W tym momencie Jaster i Montross zostali zaatakowani przez Vizslę. Pierwszy strzał trafił w ziemię przed dwoma Mandalorianami, ale siła wybuchu powaliła Jastera. Montross zdążył wznieść się przy pomocy plecaka odrzutowego i zignorował wołania o pomoc Mereela, w nadziei, że przejmie po nim dowództwo - od dawna uważał się bowiem za osobę która powinna zastąpić Jastera, tymczasem sam Jaster zdawał się swego następce widzieć raczej w osobie Jango.

Próbując uciekać, Jaster został postrzelony w nogę, co przypieczętowało jego los. Po kilku strzałach, które trafiły go w klatkę piersiową, z lasu wyłonił się Jango z Silasem. Fett wybiegł na otwarty teren, narażając się na strzały z pojazdu Vizsli. Vizsla osiągnął jedynie połowicznie swój cel - zabił tylko Jastera, ale odjechał nie chcąc kontynuować walki. Jango zdołał jeszcze zamienić ostatnie słowa z Jasterem, po czym zaniósł jego zwłoki do miejsca w którym Mandalorianie, na rozkaz Montrossa, przygotowywali się do odlotu.

Jango opowiedział wszystkim jak Montross zostawił Jastera na śmierć, co zaowocowało wygnaniem Montrossa i wybraniem Fetta na nowego Mandalora.

Znani uczestnicy

Prawdziwi Mandalorianie

Straż Śmierci

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!