Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Concord Dawn

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bcd.jpg
Bitwa o Concord Dawn
Konflikt Mandaloriańska wojna domowa
Data 58 BBY
Miejsce Concord Dawn
Wynik Zwycięstwo Prawdziwych Mandalorian
Strony
Prawdziwi Mandalorianie Straż Śmierci
Dowódcy
Jaster Mereel Tor Vizsla
Siły
Mandaloriańscy Superkomandosi
Straty
Rodzina Fett, małe Co najmniej jeden czołg, dużeBitwa o Concord Dawn była jedną z głównych bitew mandaloriańskiej wojny domowej. Rozegrała się pomiędzy Prawdziwymi Mandalorianami a Strażą Śmierci. Bitwę ostatecznie wygrali Prawdziwi Mandalorianie a jej skutkiem było adoptowanie Jango Fetta przez Jastera Mereela, co było równoznaczne z dołączeniem Fetta do Mandalorian.

Przebieg

Straż Śmierci zaatakowała przebywającą na Concord Dawn grupę Prawdziwych Mandalorian w wyniku czego superkomandosi lojalni Mereelowi rozproszyli się po planecie - sam Mereel schronił się na ziemi wędrownego protektor, którym był ojciec Jango Fetta. Tor Vizsla odkrył sekret Fetta, co skończyło się zniszczeniem posiadłości Fettów, oraz zabiciem ojca i matki Jango oraz wcieleniem siostry Jango, Arli w ich szeregi. Jango uciekając natknął się na Jastera i kilku członków jego grupy, których wyprowadził z płonących pól rodziny Fettów.

Kiedy przekonani o śmierci Jastera członkowie Straży Śmierci triumfalnie wjechali do pobliskiego miasteczka w celu wynagrodzenia sobie trudów walk, Jaster i jego oddział już tam czekali. Straż wpadła w zasadzkę Superkomanosów na głównej ulicy miasta. Młody Jango Fett odegrał w tej bitwie znaczną rolę, bowiem, podkładając ładunki wybuchowe, wysadził czołg przeciwników, choć omal nie przypłacił tego życiem, zabił także zastępcę Tora Vizsli.

Mandalorianie Jastera Mereela odnieśli zwycięstwo, jednak przywódca Straży - Vizsla - zdołał uciec. Od tego momentu - przez sześć lat - Prawdziwi Mandalorianie byli przekonani, że to koniec Straży Śmierci.

Znani uczestnicy

Prawdziwi Mandalorianie

Klan Fettów

Straż Śmierci

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!