Biblioteka Ossus:Mapa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Map galaktyki było wiele. W Bibliotece Ossus przez długi czas obowiązywała - i nadal obowiązuje - wersja mapy stworzona przez fana o ksywce Modi. Znajduje się ona w naszych zasobach zarówno w wersji oryginalnej, jak i w wersji polskiej.

Podział poziomy tej mapy to przedział literowy od A do X, zaś podział pionowy to przedział liczbowy od 1 do 23. Dzięki temu można bardzo szybko odnaleźć szukaną planetę.

Mapa z The Essential Atlas.

Po premierze The Essential Atlas - przewodnika trzeciej generacji po wszechświecie Gwiezdnych wojen - okazało się, że wiele map do owego materiału źródłowego stworzył właśnie Modi, którego pracę twórcy albumu, Jason Fry i Daniel Wallace, zauważyli i docenili.

Najważniejszym faktem jest to, że oficjalna mapa galaktyki (najbardziej aktualna i dopracowana) z The Essential Atlas zgadza się w 100% z mapą stworzoną przez niego wcześniej, dostępną na wolnej licencji w Wikimedia Commons, repozytorium wolnych zasobów projektów Fundacji Wikimedia (a także w Bibliotece Ossus w obu wersjach językowych).

Oznacza to, że Archiwista może wybrać dowolną mapę z trzech powyższych, by odnaleźć szukaną planetę - na każdej z nich najprawdopodobniej ją znajdzie. Pierwotna mapa w języku angielskim zostanie najprawdopodobniej w stanie niezmienionym, zaś polska wersja będzie sukcesywnie uzupełniana o nowe planety na podstawie identycznej, najbardziej aktualnej wersji z The Essential Atlas.

Podsumowując: lokalizację planet na mapach galaktyki oznaczamy w Bibliotece Ossus współrzędnymi na podstawie tych map. Stosujemy system litera-myślnik-liczba. Np. Sernpidal (O-3), Kamino (S-14), Alderaan (M-10). Gdzie stosujemy?

  • W odpowiednim polu (parametrze) w infoboxie "Planeta"

The Essential Atlas Online Companion

W The Essential Atlas znajduje się ostatnich stronach (228-241) spis wszystkich planet z Gwiezdnych wojen (wraz z sektorami, regionami i współrzędnymi). Twórcy postanowili go także opublikować on-line na StarWars.com. Załącznik do Atlasu w wersji elektronicznej może być niezwykle przydatny dla wszystkich Archiwistów. Współrzędne w tych załącznikach obowiązują właśnie na mapach zaprezentowanych wyżej.