Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bela Kiwiiks

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bela Kiwiiks.png
Bela Kiwiiks
Miejsce pochodzenia: Togruta
Rasa: Togrutanka
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność:
Bela Kiwiiks była togrutańską mistrzynią Jedi żyjącą w czasach wielkiej wojny galaktycznej. Należała do Najwyższej Rady Jedi.

Biografia

Wielka wojna galaktyczna

Mentorem Kiwiiks w Zakonie Jedi był Ngani Zho, który w tym samym czasie szkolił innych padawanów: Jarica Kaedana, Syo Bakarna i Satele Shan. Wiele lat później Togrutanka uczestniczyła w wielkiej wojnie galaktycznej. Brała udział w bitwie na równinach planety Lenico IV i na polu asteroid tyrana Gelpoga. W tych bitwach brali również udział pozostali uczniowie mistrza Zho, lecz walczyli pojedynczo.

W ostatnich dniach wojny połączyli swoje siły na planecie Rhen Var, by odbić świat z rąk Sithów dowodzonych przez szaloną naukowiec Darth Mekhis. Wojska pod wodzą Jedi stoczyły pojedynek z oddziałami wroga. W tym czasie Satele Shan dotarła do siedziby Darth Mekhis i pojmała kobietę.

Zimna wojna

Wkrótce po podpisaniu traktatu z Coruscant Bela, udała się na księżyc Nar Shaddaa z misją zleconą jej przez Radę Jedi. Tam odnalazła swoją późniejszą padawankę Kirę Carsen. Przez następne lata Kiwiiks przebywała w enklawie Jedi na Tythonie, gdzie trenowała swoją uczennicę. Kiedy w 3643 BBY na planecie wybuchło powstanie Jeźdźców Burzy, Bela wraz z pozostałymi Jedi przebywającymi w tym czasie na planecie pomagała w jego pacyfikacji. W tym czasie poznała młodego ucznia Orgusa Dina, późniejszego zabójcę Imperatora. Po wygaśnięciu powstania mistrzyni Jedi wraz z Orgusem i swoimi padawanami udali się do stolicy galaktyki na planetę Coruscant. Tam okazało się, że plany tajnej republiańskiej broni zwanej planetarnym więzieniem zostały skradzione, a doktor Eli Tarnis, wysoko postawiony naukowiec pracujący przy tym projekcie został uprowadzony przez gang Czarnego Słońca. Członkowie Rady postanowili, by zadanie ich odnalezienia zostało powierzone młodemu padawanowi Dina i uczennicy Beli - Kirze. Kiwiiks nie mogła jednak służyć radą i pomocą swojej podopiecznej. Została wysłana na piaszczystą planetę Tatooine, gdzie miała obronić kolejną ukrytą przed światem superbroń Republiki zwaną Shock Drum. W czasie tej misji, stoczyła bój z oddziałem żołnierzy imperialnych, próbującym zdobyć chronione przez nią urządzenie. Mistrzyni Jedi przez długi czas stawiała zaciekły opór będącym w przewadze przeciwnikom, jednak wynik bitwy odmienił się wraz z wkroczeniem do walki ich dowódcy. Rozpoczęła ona pojedynek z jednym z najlepszych szermierzy Sithów, lordem Pravenem, jednak walka została przez nią przegrana, a sługa Imperatora wziął ją w niewolę. Ranna Bela była przetrzymywana obok do niedawna chronionej przez nią superbroni. Po aktywacji urządzenia, Kiwiiks zapadła w trans hibernacyjny, który pozwolił jej przetrwać obok wytwarzanego przez maszynę wielkiego ciśnienia i wstrząsów. Ze snu zbudziło ją dopiero wyłączenie Shock Drumu przez Bohatera Tythonu, będącego w towarzystwie jej dawnej padawanki Kiry. Mistrzyni podziękowała swoim przyjaciołom, że ryzykowali dla niej własne życie, a później wspólnie podjęli decyzję o zawaleniu przejścia do jaskini w której znajdowała się zabójcza superbroń. Po wydarzeniach na Tatooine Bela długo regenerowała swoje siły z daleka od walki. W 3641 BBY podczas bitwy o Korelię Kiwiiks miała za zadanie dostarczyć zaopatrzenie medyczne dla walczących tam republikańskich żołnierzy. Jej statek został jednak zestrzelony zanim dotarł do bezpiecznej strefy, a ona sama została ciężko ranna podczas awaryjnego lądowania. Upadły Jedi Tol Braga na miejsce katastrofy wysłał dwóch zabójców by ostatecznie pozbawili ją życia. Z opresji ponownie uratował ją były uczeń Orgusa, zabijając obydwu Sithów, nim zdążyli zadać ostateczny cios. Przez resztę bitwy pomagała leczyć rannych, oraz prowadziła akcję humanitarną, mającą na celu ocalenie i ochronę niewinnych cywilów przed skutkami walk.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!