Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Alan Tudyk

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Alan Tudyk.jpg
Alan Tudyk
Data urodzenia: 16 marca 1971
Miejsce urodzenia: El Paso, Stany Zjednoczone
Narodowość: Amerykanin
Obywatelstwo: Amerykańskie
Kolor oczu: Szare
Kolor włosów: Blond
Wkład w uniwersum
Role:
Dubbing: 2018: Gwiezdne wojny: Najlepsi z najlepszych - K-2SOAlan Wray Tudyk (ur. 16 marca 1971) to amerykański aktor, najbardziej znany ze swej roli w serialu Firefly oraz filmów Ja, robot, Serenity czy Zgon na pogrzebie. W filmie Łotr 1 wcielił się w droida K-2SO, do roli tej powróci również w serialu aktorskim.

Biografia

Młodość

Alan Tudyk urodził się w El Paso, w rodzinie o polskich korzeniach. Uczęszczał do szkoły średniej Plano Senior High School, a gdy ją ukończył postanowił studiować aktorstwo na Lon Morris College.

Kariera

Po raz pierwszy na wielkim ekranie Alan pojawił się w roku 1997, w filmie 35 Miles from Normal. Dwa lata później, w 1999 rozpoczął pracę na Broadwayu.

Jego najbardziej rozpoznawalnymi rolami były występy w filmie Ja, robot jako Sonny oraz w serialu Firefly jako Hoban "Wash" Washburne. W kolejnych latach zagrał w komedii Zgon na pogrzebie oraz superprodukcji Transformers 3.

Tudyk pracuje również jako aktor dubbingowy.

Gwiezdne wojny

15 sierpnia 2015 roku w trakcie poświęconego filmom Disneya panelu na imprezie D23 ogłoszono rozpoczęcie zdjęć do filmu Łotr 1, w reżyserii Garetha Edwardsa. Poinformowano też, że Alan Tudyk będzie jednym z aktorów, którzy wezmą udział w produkcji. Premiera filmu odbyła się w grudniu 2016 roku.[1] Aktor wcielił się w nim, przy pomocy techniki motion capture, w droida K-2SO. Do roli tej powróci w serialu aktorskim skupiającym się na postaci Cassiana Andora, zaplanowanym na 2021 rok.[2]

Przypisy

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!