Rekin firaksa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Rekin Firaxa)
Rekin firaksa
Planeta pochodzenia: Manaan
Występowanie: Manaan
Środowisko: Wodne
Kolor futra: Brak
Kolor łusek:
  • Białe
  • Czarne
  • Granatowe
  • Pomarańczowe
Kolor piór: Brak
Kolor oczu: Czarne



Rekin firaksa to gatunek ryby, który żył na Manaanie. Jego miejscem występowania były całe głębiny tej planety. Specyficznym rekinem firaksjańskim był Progenitor, praojciec rasy Selkathów.

Charakterystyka

Rekiny te głównie miały ciemne ubarwienie łusek. Od spodu miały kolor biały zaś idąc w stronę grzbietu przybierały kolor granatowy potem zaś czarny. Zdarzały się także okazy o kolorze pomarańczowym. Na grzbiecie firaksy posiadały dużą płetwę, która ciągnęła się od czaszki aż do połowy grzbietu. Od spodu posiadał cztery kolejne płetwy: dwie przednie dłuższe, zaś dwie tylne krótsze. Całość wieńczył ostro zakończony ogon. Oczy rekina, w kolorze czarnym, znajdowały się pod paszczą, która pełna była ostrych zębów.

Historia

Gatunek firaksów kształtował się na Manaanie. Głównym powodem rozwoju tamtejszej fauny była Gwiezdna Mapa, którą umieściło tam Bezkresne Imperium Rakatan około 30000 BBY.

W czasie początkowych zmagań wojny domowej Jedi, na Manaanie władze planety nie przyłączyły się do żadnej ze stron konfliktu, przez to, część Selkathów pozwoliło Republice zbudować stację, która pozwoliłaby im na zdobywanie dodatkowego kolto. Prace w tej stacji rozjuszyły rekiny oraz obudziły Progenitora, wielkiego firaksjanina, który doprowadzał pobliskich Selkathów ze stacji do obłędu.

W czasie przybycia do ryftu cierpiącego na amnezję Revana odnalazł on emiter soniczny, który był skuteczną bronią przeciw firaksom, gdyż ich uszy nie były w stanie poradzić sobie z taką częstotliwością i ich zabijały. W tym samym czasie Revan spotkał Sami i Kono Nolana, którzy pracowali nad substancją odstraszającą te rekiny. Substancja ta była wtedy niedopracowany, gdyż zamiast odstraszać, zabijała zwierzęta w zetknięciu z nimi.

Źródła