Zapraszamy do udziału w konkursie


Ultra droid bojowy B3

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
B3 ultra battle droid.JPG
Ultra droid bojowy B3
Producent Baktoid Combat Automata
Model Seria B droidów bojowych
Typ Droid bojowy
Wysokość 500 cm
Kolor sensorów czerwony
Uzbrojenie
Wyposażenie Projektor gęstości
PrzynależnośćUltra droid bojowy B3 to zaawansowany droid bojowy armii Konfederacji Niezależnych Systemów użyty po raz pierwszy podczas bitwy o Iktotch w roku 21 BBY.

Charakterystyka

B3 był należał do serii B droidów bojowych, lecz był znacznie bardziej zaawansowany technicznie niż dwa wcześniejsze modele tej serii B1 i B2. Z tego powodu znany był także jako Ultra droid bojowy. B3 był tylko prototypem, a jego produkcja miała miejsce w fabrykach Separatystów na Geonosis i innych planetach.

Uzbrojenie

Swoim wyglądem B3 bardzo przypominał poprzedni model tej samej serii, droida bojowego B2, jednak był od niego wyższy i lepiej uzbrojony. Do swojej dyspozycji miał wyrzutnię rakiet załadowaną pociskami samonaprowadzającymi, do prawej ręki przymocowany miał miotacz płomieni, natomiast do lewej działko plazmowe. Po bokach "klatki piersiowej" umieszczone miał także dwa szybkostrzelne działka blasterowe. Dodatkowo wyposażony był w projektor gęstości - urządzenie wspomagające równowagę podczas walki a także uniemożliwiające użycie pchnięcia Mocy przez Jedi.

Historia

Droid bojowy B3 wciąż atakujący Jedi mimo oślepienia.

Droid B3 został użyty po raz pierwszy (i najprawdopodobniej jedyny) podczas wojen klonów podczas bitwy o Iktotch w roku 21 BBY. Pojawił się on pod koniec walk, w momencie gdy Republika Galaktyczna była już bardzo bliska zwycięstwa. Zaatakował oddział klonów oraz mistrzów Jedi Mace'a Windu i Saesee Tiina. Podczas walki bez problemów zabijał klony, uległ natomiast po bardzo trudnym boju przeciw połączonym siłom Jedi. Nawet gdy wydawało się, że walka jest już skończona B3 podnosił się walcząc dalej. Nie powaliły go nawet dwa pociski samonaprowadzające. Ostatecznie, wciąż ostrzeliwując Jedi został pokonany przez przygniecenie innym droidem.

Po wojnach klonów droidy bojowe B3 były wykorzystywane przez Imperium Galaktyczne w celach treningowych w Akademii Imperialnej na Caridzie.

Źródła