Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Superlaser

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Superlaser Gwiazdy Śmierci.

Superlaser to niezwykle potężna broń laserowa zdolna do niszczenia nawet całych planet. Stanowił główny element między innymi pierwszej i drugiej Gwiazdy Śmierci.

Charakterystyka

Stanowisko artyleryjskie.

Superlaser był zasilany przez reaktor umiejscowiony w sercu Gwiazdy Śmierci. Na wiązkę lasera składało się kilka oddzielnych promieni - każdy z nich był generowany po kolei przez kryształy wzmacniające, ulokowane wokół okrągłej studni superlasera. Wszystkie wiązki stykały się nad centralnym promieniem skupiającym, którego ostateczna siła była większa niż połowy imperialnej floty. Każdy z kryształów wzmacniających wymagał osobnego stanowiska artyleryjskiego złożonego z 40 strzelców, którzy monitorowali proces wystrzelenia. Okres ładowania superlasera pierwszej Gwiazdy Śmierci wynosił 24 godziny. W przypadku drugiej Gwiazdy Śmierci czas ten zminimalizowano do kilku minut, ponadto ulepszono system celowniczy broni.[1]

Historia

Przekrój Gwiazdy Śmierci z zaznaczonym na czerwono superlaserem.

Idea superlasera zrodziła się w umyśle Wilhuffa Tarkina, który przedstawił Palpatine'owi swój koncept stacji kosmicznej o sile rażenia zdolnej niszczyć planety. Na krótko przed zakończeniem wojen klonów ruszyła więc budowa pierwszej Gwiazdy Śmierci pod okiem inżyniera Bevela Lemeliska oraz geonosjańskich inżynierów kierowanych przez Poggla Mniejszego.

Jakiś czas później Tarkin stworzył w Otchłani kompleks ściśle tajnych laboratoriów, gdzie projektanci i naukowcy zwerbowani (lub zmuszeni) przez Imperium opracowywali między innymi projekt superlasera. Aby przetestować i wypróbować nową broń, postanowiono zbudować prototyp Gwiazdy Śmierci. Niewolnicy rasy Wookiee skonstruowali superlaser i umieścili go w szkielecie prototypu właściwej stacji. Testy wypadły pomyślnie, więc Imperium mogło się skupić na dalszej budowie prawdziwej Gwiazdy Śmierci.

Pierwsze użycie superlasera Gwiazdy Śmierci poskutkowało zniszczeniem planety Despayre, kolejne zaś - Alderaanu.

Po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci, ulepszoną wersję superlasera uwzględniono podczas budowy drugiej Gwiazdy Śmierci, która również została zniszczona przez Sojusz Rebeliantów.

Superlaser zamontowano również w Mieczu Ciemności. Broni o podobnej sile rażenia użyto także podczas konstrukcji Gwiezdnych Niszczycieli typu Eclipse i Sovereign.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!