Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Stacja Skytop

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Stacja Skytop.jpg
Stacja Skytop
Podstawowe dane
Producent:
Model: Zmodyfikowane Jądro statku typu Lucrehulk
Skonstruowana: Pomiędzy 22 a 19 BBY
Zniszczona: Pomiędzy 22 a 19 BBY
Specyfikacja techniczna
Załoga: Agualishańscy technicy
Różne
Region: Środkowe Rubieże
Sektor: Sektor Teraab
Układ: Układ Ruusan
Planeta: Ruusan 2
Rola: Stacja nasłuchowa
Dowódca: Generał Grievous
Znani właściciele: Po Nudo
Przynależność: Konfederacja Niezależnych Systemów


Stacja Skytop była nasłuchową stacją kosmiczną Separatystów służąca im podczas wojen klonów. Pozwalała na przechwytywanie tajnych rozmów wojsk Republiki. Została zniszczona w wyniku sabotażu dokonanego przez Anakina Skywalkera, Ahsokę Tano i oddział klonów.

Charakterystyka

Stacja Skytop była zmodyfikowanym jądrem statku typu Lucrehulk, prawdopodobnie została zbudowana przez Federację Handlową lecz to członkowie Kartelu Hyper-Komunikacyjnego wprowadzili w niej zmiany, które nadały jej ostateczny wygląd i funkcje. Dzięki licznej aparaturze załoga placówki mogła wychwytywać tajne przekazy wojsk Republiki, przez co Separatyści mogli zapobiegać ich działaniom i zwabiać ich w zasadzki.

Historia

W służbie Konfederacji

Po Nudo oprowadza Dooku i Ventress po stacji Skytop.
W nieokreślonym czasie wojen klonów, stacja została ulokowana i przekształcona na Ruusan 2. Nad pracami czuwał Kartel Hyper-Komunikacyjny z Po Nudem na czele. Gdy prace dobiegły końca, Aqualish zaprosił na jej powierzchnię hrabiego Dooku i Asajj Ventress. Nudo oprowadził swoich gości po placówce i opowiedział o jej możliwościach.

Jedną z pierwszych przechwyconych informacji wysyłanych przez Republikę, było tajne spotkanie mistrza Yody z królem Katuunko na Rugosie. Dooku nie chcąc dopuścić do przyłączenia się Toydarian do Republiki, wysłał Ventress, by ona przeciągnęła króla na stronę Separatystów.[1]

Po odjeździe hrabiego Dooku, stacji używał generał Grievous, który wykorzystywał ją do uzyskiwania informacji o ruchu wojsk Republiki i zastawianiu na nie pułapek. Tym sposobem Konfederacja odniosła kilka ważnych zwycięstw na Zewnętrznych Rubieżach. Jej dobra passa została przerwana w bitwie o Bothawui kiedy to flota Anakina Skywalkera zastawiła pułapkę na siły Grievousa.

Po tej bitwie, zbieracz złomu, Gha Nachkt znalazł R2-D2, który zaginął po katastrofie myśliwca Skywalkera. Trandoshanin przywiózł Artoo na stację, gdzie generał Grievous za pomocą specjalnej aparatury miał nadzieję na odkrycie tajnych strategii Republiki.[2]

Zniszczenie

Separatyści nie wiedzieli jednak, że przed wylądowaniem Vulture's Claw, Artoo wysłał wiadomość o swojej lokalizacji do Anakina Skywalkera. Jedi, który dostał rozkaz znalezienia tajnej stacji nasłuchowej wroga, wierzył, że R2 jest właśnie tam. Tym samym przybył na Ruusan 2 z Ahsoką i oddziałem klonów.

Po lądowaniu na stacji Skytop. Udał się na poszukiwania Artoo, a padawanka i klony mieli podłożyć materiały wybuchowe pod reaktory placówki.

Eksplozja reaktorów stacji Skytop.
Podczas swych poszukiwań Jedi natknął się na MagnaGuardy, które był zmuszony pokonać. Po krótkiej walce odzyskał skradzionego Artoo.

W tym samym czasie Ahsoka i klony mieli trudności z wejściem do sali reaktorów, gdyż drzwi były osłonięte polem magnetycznym. Intruzów zaatakowały droidy bojowe typu B1 i B2. Po uporaniu się z robotami przybył generał Grievous by stawić im czoła.

Ahsoka odciągnęła cyborga od klonów, aby tamci mogli dostać się do reaktorów. W konsekwencji Tano uciekła, a żołnierze zdetonowali ładunki skazując stację na zagładę. Cała grupa uderzeniowa odleciała na pokładzie Twilight, a stacja Skytop rozbiła się o powierzchnię planety[3]

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!