Próby Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Próby Jedi - były to próby, pozwalające na awans na wyższą rangę w Zakonie Jedi. Próby różniły się w zależności od czasów (rangi również).

Czasy Starej Republiki

W czasach Starej Republiki najpierw przechodziło się szkolenie wstępne. Posiadało się wtedy rangę ucznia. Trzeba było przejść przez trzy próby, aby awansować na padawana. Pierwszą próbą była znajomość Kodeksu Jedi. Uczeń musiał nauczyć się kodeksu i bezbłędnie zdać go swojemu mistrzowi.

Drugą próbą było zbudowanie miecza świetlnego z trzech kryształów do wyboru - z niebieskiego symbolizującego Obrońcę Jedi, zielonego symbolizującego Negocjatora Jedi lub żółtego symbolizującego Strażnika Jedi.

Ostatnia próba była zadaniem wybieranym przez mistrza, najczęściej związana z ciemną stroną Mocy. Przykładem takiej próby była misja Revana, gdy miał jeszcze wszczepioną tożsamość. Miał on udać się do Gaju na Dantooine i oczyścić go ze skazy mroku. Chodziło tak naprawdę o byłą padawankę - Juhani, która przeszła na ciemną stronę. Revan nawrócił ją i zaliczył próbę.

Czasy ostatniego tysiąclecia Republiki

Próby Jedi zmieniły się razem z rangami w zakonie. Rangę ucznia zastąpiono rangą adepta. Gdy ten osiągnął odpowiedni wiek, zostawał awansowany na padawana. Padawan dostawał mistrza, który szkolił go dopóki ten nie awansował na rycerza. Aby padawan mógł awansować na rycerza, musiał udowodnić, że już nadszedł jego czas i w tym celu przejść próbę. Musiał pokazać swoją postawę względem ciemnej strony Mocy. Przykładem może być Obi-Wan Kenobi, który poprzez zabicie Dartha Maula awansował na rycerza Jedi.

Źródła