Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Droid wodny

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Droid wodny.

Droidy wodne to roboty bojowy armii Konfederacji Niezależnych Systemów, będące podstawową jednostką Separatystów do działań podwodnych. Użyto ich między innymi na Kamino i Kalamarze.

Charakterystyka

Droidy wodne były wykonane z wodoodpornego stopu. Wyposażono je w odpowiednie silniki, pozwalające pływać pod wodą. Swoją ogólną budową przypominały super droida bojowego, różniły się jednak wydzieloną, wystającą z korpusu głową (płasko zakończoną, aby jej kształt nie stawiał oporu przy pływaniu) z jednym, czerwonym fotoreceptorem i długą lufą podwodnego działka laserowego, wystającego z prawej ręki. Droidy najczęściej były transportowane w wiertarkach typu Trident.

Historia

Atak na Kamino

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Kamino (wojny klonów).
Klony odpierają atak droidów wodnych.

Podczas ataku na Kamino droidy wodne konstruowały na dnie oceanu statek uderzeniowy. Kiedy zauważył je Obi-Wan Kenobi, podjęły z nim walkę, jednak Jedi zdołał uciec. Następnie droidy przetransportowano do Miasta Tipoca w wiertarkach Trident, które po wyskoczeniu z wody osiadały na budynkach i wbijały się do środka, uwalniając zastępy robotów bojowych, błyskawicznie podejmujących walkę z oddziałami obronnymi klonów. Zdołały pozbawić życia m.in. komandora Havoca. Niektóre wiertarki wyładowywały droidy wodne na platformach lądowniczych, skąd maszyny atakowały nieprzyjaciela. Po jakimś czasie jednak klony, wspierane przez Jedi, zdołały wyprzeć maszyny do hali odlotów i tam zniszczyć ostatnie roboty. Separatyści przegrali bitwę.

Sojusz z Quarrenami

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Kalamar.

W późniejszym okresie wojen klonów Separatyści sprzymierzyli się z Quarrenami przeciw Kalamarianom. Na rozkaz Riffa Tamsona na Kalamar przewieziono dużą ilość droidów wodnych, mających wesprzeć quarreńskich wojowników. Pierwszy atak zaskoczył Kalamarian, dowodzonych przez księcia Lee-Chara. Pomimo tego kalamariańscy żołnierze i klony stawiali silny opór, więc Separatyści wycofali się, aby nasłać na przeciwników droidy-meduzy. Odwróciło to uwagę sił Republiki, dzięki czemu droidy wodne mogły zajść przeciwników od tyłu. Potyczka została wygrana, jednak Jedi i Lee-Char zdołali uciec.

W trakcie transportu jeńców do obozu pracy nastąpił bunt, wsparty przez Jedi i armię Gungan. Szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Republiki, jednak Separatyści użyli wiertarek typu Trident, które zmąciły wodę. Droidy wodne otoczyły wrogów, ponownie biorąc ich do niewoli. Uciec zdołali jedynie Lee-Char i Ahsoka Tano. Kiedy książę został schwytany i skazany na śmierć, Quarrenowie uzbroili jeńców i doszło do ostatecznej potyczki, którą Separatyści przegrali, podobnie jak całą bitwę.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!