Darth Mekhis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Mekhis.jpg
Darth Mekhis
Data i miejsce śmierci: 3643 BBY, układ Vesla
Kolor oczu: Żółte
Kolor skóry: Szara
Przynależność:
Profesja: Mroczna Lady Sithów
Darth Mekhis była Mroczną Lady Sithów żyjącą w czasach wielkiej wojny galaktycznej oraz członkinią Mrocznej Rady. Specjalizowała się w magii i alchemii Sithów oraz produkcji superbroni.

Biografia

Wielka wojna galaktyczna

Bitwa o Rhen Var

Pod koniec wojny Mekhis dowodziła inwazją na planetę Rhen Var. Pierwotnie najazd był sukcesem, jednak przybycie wojsk Republiki z mistrzynią Jedi Satele Shan na czele pokrzyżowało plany Mrocznej Lady. Doszło do bitwy, podczas której Mekhis została trwale okaleczona przez Satele Shan. Od tamtej pory darzyła ona nienawiścią Satele, jej syna Therona oraz mistrza - Ngani'ego Zho.

Traktat z Coruscant i koniec wojny

Jako członkini Mrocznej Rady, Mekhis brała aktywny udział w negocjacjach pokojowych. Podobnie jak każdy z siedmiu ocalałych członków Rady, zażądała dla siebie jednego układu gwiezdnego wcześniej należącego do Republiki. Otrzymała ona układ Vesla.

Zimna wojna

Zmiatacz słońc i inne superbronie

Po wojnie Mroczna Lady udała się do systemu Vesla, gdzie kontynuowała swoje eksperymenty. Ściągając niewolników z całego Imperium, konstruowała nową superbroń. Wśród niewolników pracujących w systemie Vesla znajdował się także Ngani Zho, który został tam wysłany przez Republikę w charakterze szpiega. Zho codziennie pomagał innym niewolnikom i podtrzymywał ich na duchu.

Po latach prac Mekhis zwolniła niewolników z Vesli, kiedy ukończyła ona najważniejszą ze swoich superbroni: Zmiatacz słońc, maszynę zdolną zniszczyć dowolną gwiazdę a następnie wykorzystać jej potencjał w produkcji energii i paliwa. Zmiatacz pomógł Mekhis stworzyć wiele innych superbroni, między innymi Rękawicę - okręt kosmiczny zdolny do zestrzeliwania celów w nadprzestrzeni. Podczas tych prac ucierpiał sam układ Vesla - Vesla II została opanowana przez shyracki a Vesla III została zniszczona podczas testów superbroni.

Śmierć

W 3643 BBY do układu Vesla przybył Theron Shan wraz z mistrzem Jedi Nganim Zho oraz twi'lekańską bandytką Teff'ith. Jego celem było zbadanie domniemanych zniszczeń układu i produkcji superbroni, ok których doniósł mu Zho. Shan odkrył Zmiatacza słońc, zniszczone planety oraz wielką stocznię, w której Mekhis tworzyła swoje superbronie, został jednak złapany przez Sithów podczas ucieczki z układu. Darth Mekhis uradowała szansa na zabicie mistrza Zho, jednak więźniom udało się uwolnić. Postanowili też raz na zawsze zniszczyć Zmiatacza słońc. Przewidując zagrożenie, Mekhis odesłała z układu swoje pozostałe superbronie. Wkrótce zbiedzy ujawnili się: Twi'lekanka oraz Zho odciągnęli uwagę imperialnych żołnierzy, podczas gdy Theron udał się do sali tronowej Mrocznej Lady, gdzie ujawnił jej swoje pochodzenie od Satele Shan. Następnie zabił Mekhis i dezaktywował osłony stoczni, co doprowadziło do zniszczenia jej i Zmiatacza słońc przez słońce układu Vesla.

Post mortem

Chociaż Darth Mekhis zmarła, większość jej superbroni została ewakuowana z układu Vesla i służyła Imperium Sithów w późniejszych latach.

Wynalazki

  • Rycerze Darth Mekhis - byli efektem eksperymentów na Jedi pojmanych podczas wielkiej wojny galaktycznej. Byli cyborgami zasilanymi ciemną stroną Mocy, bezgranicznie posłusznymi swojej stwórczyni i odporni na większość konwencjonalnych broni.
  • Rękawica - okręt kosmiczny zdolny do ostrzeliwania celów w nadprzestrzeni.
  • Cień Imperatora - rewolucyjny system maskowania trzeciej generacji. Zamówiony osobiście przez Dartha Malgusa.
  • Nieśmiertelny - superbroń o nieznanym zastosowaniu.
  • Ucziszenie - megalaser zwany zabójcą flot.
  • Zwycięska włócznia - krążownik dalekiego zasięgu z hipernapędem klasy 0.5.
  • Zmiatacz słońc - superbroń czerpiąca energię z gwiazdy, zdolna także ją zniszczyć. Była w stanie przetworzyć tą energię na paliwo. Istnienie Zmiatacza pozwoliło Mekhis na stworzenie jej pozostałych superbroni.

Źródła