Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Bitwa o Coruscant (3996 BBY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy bitwy o Coruscant w czasie wielkiej wojny Sithów. Zobacz też: inne bitwy o Coruscant.
Atak na stolicę Republiki.

Bitwa o Coruscant była stoczoną w 3996 BBY bitwą o stolice Republiki, w której siły republikańskie broniły się przed siłami dowodzonymi przez Ulica Qel-Dromę.

Przygotowania

Przygotowując się do ataku Ulic Qel-Droma z podległymi mu siłami zaatakowali stocznie Foerost, gdzie zdobyli statki dzięki którym byli w stanie zaatakować Coruscant. Po ataku Ulic zadbał o pozostawienie w systemach monitoringu stoczni nagrania, na którym widać jak omawia on plany ataku na Kemplex dziewięć. Siły Republiki badające stocznie po ataku znalazły nagranie i czym prędzej wysłali oni wszystkie możliwe statki ku tamtemu systemowi, pozbawiając Coruscant większości sił obronnych.

Atak

Atak przeciwko stawiającym niewielki opór siłom obronnym Coruscant przebiegał zgodnie z założonym planem. Ulic osobiście chciał się do centrum dowodzenia, aby przejąć tam kontrolę nad całymi siłami wojskowymi Republiki. Towarzyszący mu Mandalor Nieposkromiony wolał udać się w pobliskie miejsce, gdzie jak donieśli mu szpiedzy, Republika pracowała nad nowa bronią. Początkowo Qel-Droma oponował twierdząc, że nowa broń nie będzie im już potrzebna po tym jak zdobędą centrum. Aleema Keto zasugerowała mu jednak, aby pozwolił Mandalorowi zdobyć nowy sprzęt zapewniając, że sama dostarczy mu dzięki swym umiejętnościom tworzenia iluzji odpowiednich zasobów.

Podczas gdy Mandalor ze swymi wojownikami udali się tam gdzie chcieli i zdobyli eksperymentalną broń, Ulic dotarł do centrum dowodzenia. Rozkazał on jednej z pracujących tam osób, aby przekazała wszystkim admirałom identyczną wiadomość, o konieczności stawienia się wraz z flotą w dokładnie tym samym miejscy przy stoczniach w systemie Vento. Wiedząc, że podanie tych samych koordynatów wielu flotom skończyło by się katastrofą, pracownik odmówił.

Podczas gdy do centrum zbliżał się oddział Jedi wraz z Cayem Qel-Dromą i Nomi Sunrider, Aleema wydała większości sił rozkaz do odwrotu, okłamując Mandalora, że Ulic zginął. Po wycofaniu się sił Ulic został sam, zdany tylko na siebie. Nie mogąc mierzyć się z taką ilością przybyłych Jedi Ulic został pojmany dzięki technice znanej jako Ściana Światła i przekazany pod jurysdykcje sił Republiki, przez które miał zostać osądzony i skazany.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!