Aiwha

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
AiwhaNEGAS.jpg
Aiwha
Planeta pochodzenia:
Przeciętna długość: 2-3 m
Kolor skóry: ZielonaAiwhy były zwierzętami pochodzącymi z Naboo i Kamino.

Historia

Wiele osób uważało, że stworzenia te pierwotnie występowały na powierzchni Naboo, skąd zostały przeniesione na Kamino. Bardziej prawdopodobne jest jednak, iż znalazły swe siedlisko na smaganej ulewami planecie w wyniku klonowania, za które odpowiedzialni byli Kaminoanie.

Tubylcy z Kamino wykorzystywali aiwhy w charakterze wierzchowców, na grzbietach których przemierzali oceany swej ojczyzny. Podobną rolę przeznaczyli dla nich Gunganie z Naboo. W czasie wojen klonów, podczas jednej z bitew o panowanie nad Kamino, stado tych stworzeń pomogło wydostać się na powierzchnię Obi-Wanowi Kenobiemu.

Wygląd i charakterystyka

Aiwhy były dobrymi pływakami. Aby się przemieszczać, rozpędzały się, płynąc pod wodą, a następnie wyskakiwały ponad powierzchnię fal, pokonując w ten sposób znaczne odległości. Na Naboo zwierzęta te żyły w średniej wielkości stawach. Zwykły jednak żerować blisko powierzchni znacznie większych jezior, pożywiając się krylem i rybami. Tak jak inne walenie, przesiewały pokarm przez fiszbiny. Aiwhy wykorzystywały system naczyniowy, który umożliwiał im regulację gęstości wody. Podczas, gdy płynęły, magazynowały w ciele duże ilości cieczy, by w powietrzu pozbyć się zbędnego ciężaru.

Źródła

Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.