Biblioteka Ossus:Tworzenie nowych haseł

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Chcesz napisać nowe hasło do Biblioteki Ossus. To świetnie! W tym poradniku postaramy się przedstawić krok po kroku tworzenie przykładowego artykułu.

Jest to przedstawienie tematu dość pobieżne - szczegóły odkryjesz na kolejnych stronach (albo kierując się kolejnością punktów w tabeli po prawej, albo klikając odnośniki bezpośrednio w artykule).

Wybieramy temat

Bardzo dokładnie sprawdź, czy artykuł jaki chcesz stworzyć już nie istnieje na Ossusie. Aby to zrobić, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Pamiętaj, że jest ona czuła na wielkość liter (z wyjątkiem pierwszej).

Zobacz główny artykuł: Biblioteka Ossus:Nazewnictwo.

Pamiętaj, że mamy wyznaczone pewne określone standardy nazewnictwa. Zatem nie bierz się za pisanie hasła, dajmy na to TIE-Fighter ponieważ hasło takie już jest pod TIE - gdzie wyszczególnione są wszystkie typy myśliwców TIE.

Tworzymy artykuł

Wybór miejsca, w którym będziesz pisał artykuł, należy oczywiście do Ciebie. Może to być notatnik, Word, a także - bezpośrednio - okno edycji Ossusa.

Uwaga! Pisząc bezpośrednio w oknie edycji Ossusa nie zapisuj co chwilę hasła, aby zobaczyć jak wygląda. Takie działanie bardzo obciąża naszą bazę danych (każda zmiana w haśle jest zapisywana - jeśli więc zapisujesz hasło 10 razy, w bazie jest 10 wpisów zamiast jednego). Jeśli chcesz zobaczyć jak hasło będzie wyglądało - użyj podglądu. Jeśli boisz się, że Twój komputer się na przykład zawiesi - pisz w zewnętrznym programie i zapisuj pracę na swoim dysku twardym.

Kiedy wiesz już jaki tytuł powinno nosić Twoje nowe hasło, wpisz je do wyszukiwarki w prawym górnym rogu strony i naciśnij ikonkę lupy, rozpoczynającą wyszukiwanie. Jeśli hasło nie istnieje, wyskoczy następujący komunikat:

Nie ma stron zatytułowanych "Nazwa hasła". Możesz utworzyć tę stronę lub spróbować pełnego przeszukiwania.

...gdzie "utworzyć tę stronę" jest czerwonym linkiem, po kliknięciu na który przejdziesz do okna edycji danego hasła. Wtedy możesz zacząć edytować! Analogicznie do tworzenia hasła możesz przejść klikając w odpowiedni czerwony link w innym haśle.

Piszemy

Zobacz główny artykuł: Biblioteka Ossus:Forma artykułów.

Przed Tobą jest teraz puste okno czekające aż wypełnisz je treścią. Skopiuj tutaj hasło, które napisałeś w zewnętrznym programie, albo napisz od podstaw. Musisz wiedzieć, że artykuł składać się powinien z kilku sekcji.

Zobacz główny artykuł: Biblioteka Ossus:Przykładowy artykuł.

Skoro już umieściłeś swój artykuł w oknie edycji, dodaj do niego linki do innych artykułów. Dzięki temu poszczególne hasła uzupełniają się, tworząc prawdziwą hipertekstową encyklopedię. Robi się to bardzo prosto:

Han Solo to wielki przyjaciel Luke'a Skywalkera...

[[Han Solo]] to wielki przyjaciel [[Luke Skywalker|Luke'a Skywalkera]]

Odsyłacz umieszczamy w nawiasach klamrowych [[ ]] . Jeśli system Ossusa wykryje, że takie hasło istnieje, link będzie miał kolor niebieski. Jeśli takiego hasła nie ma w zasobach Biblioteki, link będzie czerwony. System linkowania pozwala również na wyświetlaniu w miejscu linku innego tekstu niż nazwa hasła - tak jak drugi link w przykładzie. Po nazwie artykułu, do którego odsyłamy czytelników dodajemy znak | i umieszczamy słowo czy frazę z zachowaniem odpowiedniej odmiany, synonim czy inny tekst. Jednakże tekst wyświetlany w ramach linku powinien być w miarę możliwości zwięzły - zamiast [[Luke Skywalker|syn Dartha Vadera]] pisz [[Luke Skywalker|syn]] Dartha Vadera.

Zapewne zaważyłeś, że w naszym przykładowym artykule początek hasła, zawierający zwykle jego tytuł, jest pogrubiony. Pogrubienie i kursywę w systemie wiki również dodaje się w bardzo prosty sposób:

  • Pogrubienie
'''Pogrubienie'''
  • pochylenie
''pochylenie''

Doskonalimy artykuł

Praca nad twoim artykułem jeszcze nie została zakończona. Przeczytaj je raz jeszcze i upewnij się, że jest napisane jasno i zrozumiale.

W przypadku wątpliwości, zadaj pytanie na Sali Zgromadzeń. Właściwie podstawą Ossusa jest zadawanie pytań, zatem... nie bój się tego!