Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Weir

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
422px-Weir.jpg
Weir
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: łysy
Kolor oczu: brązowe
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Weir to generał imperialny z czasów galaktycznej wojny domowej.

Biografia

Weir dowodził siłami Imperium stacjonującymi na planecie Tralus, w systemie Corelliańskim. Krótko po śmierci Imperatora na Corelli doszło do zamieszek, wspieranych przez zwolenników Rebelii. Rozruchy te miały na celu zmuszenia obecnych władz (sprzyjających Imperium) do wystąpienia z poparciem dla Rebelii. W tej sytuacji generał Weir był zmuszony podjąć środki zaradcze mające na celu stłumienia oznak buntu. Dwa tygodnie po bitwie pod Endorem na czele imperialnych oddziałów wkroczył do stolicy Corelii - Coronetu. Po krótkich, lecz zaciętych walkach udało im się przywrócić porządek w mieście, tłumiąc wszelkie rozruchy. Podczas tych starć buntujących się mieszkańców wspomagali członkowie Eskadry Łotrów i Jedi Luke Skywalker.

Podczas przerzutu wojsk z powrotem na Tralus, żołnierzom Weira udało się schwytać rebelianckiego pilota Ten Numb'a. Weir osobiście go przesłuchał, jednak Numb zmarł w trakcie w wyniku odniesionych ran. Krótko potem baza na Tralusie została zaatakowana przez Eskadrę Łotrów. Zdając sobie sprawę że to on jest celem, generał opuścił bazę na pokładzie myśliwca TIE Interceptor. Myśliwiec został jednak zestrzelony, a sam generał został ciężko ranny. Chwilę po lądowaniu został wzięty do niewoli przez Wedge'a Antillesa.

  • Defeating me wont stop the Empire. I'm just one man. The Empire is a Legion".
— Weir do Wedge'a Antillesa.

Wysiłki Weira i jego podwładnych na celu zapewnienia porządku na Corelii nie poszły na marne. Wkrótce potem po opanowaniu sytuacji Rada tymczasowa wysłała na Corellię ogromną flotę pod dowództwem admirała Jaeffisa, dzięki czemu zapewniono skuteczną ochronę niezwykle ważnej dla Imperium planety.

Ciekawostki

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!