Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Ugoda Galaktyczna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
(Nie pokazano 8 wersji utworzonych przez 5 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Era|kanon}}
 
{{Era|kanon}}
 +
{{Wersja|legendy|Traktat Pellaeon-Gavrisom}}
 
'''Ugoda Galaktyczna''' to dokument ustanawiający zakończenie [[Galaktyczna wojna domowa|galaktycznej wojny domowej]] i kapitulację [[Imperium Galaktyczne|Imperium Galaktycznego]] podpisany w [[5 ABY]].
 
'''Ugoda Galaktyczna''' to dokument ustanawiający zakończenie [[Galaktyczna wojna domowa|galaktycznej wojny domowej]] i kapitulację [[Imperium Galaktyczne|Imperium Galaktycznego]] podpisany w [[5 ABY]].
  
 
== Podpisanie traktatu ==
 
== Podpisanie traktatu ==
W roku 5 ABY, podczas gdy siły Imperium [[Bitwa o Jakku|broniły]] się przed atakiem [[Nowa Republika|Nowej Republiki]] na [[Jakku]], przedstawiciele obu frakcji spotkali się na [[Coruscant]], by podpisać traktat pokojowy i zakończyć wojnę, która okazała się przegrana dla imperialnych. Na mocy tego dokumentu Imperium skapitulowało i musiało zaprzestać rekrutacji i szkolenia wojsk oraz zrzec się swoich terytoriów w [[Światy Jądra|Światach Jądra]] wraz z Coruscant oraz w [[Wewnętrzne Rubieże|Wewnętrznych Rubieżach]] na rzecz Nowej Republiki. Po podpisaniu paktu, niedobitki sił Imperium wycofały się w [[Nieznane Regiony]].
+
W roku [[5 ABY]] [[Mas Amedda]] z pomocą [[Brygada Knypli|Brygady Knypli]] zdołał wydostać się z [[Powstanie na Coruscant|oblężonego]] [[Coruscant]] i czym prędzej skontaktował się z [[Mon Mothma|Mon Mothmą]] chcąc podpisać zawieszenie broni i zakończyć [[Galaktyczna wojna domowa|galaktyczną wojnę domową]]. Pani [[Kanclerz (Nowa Republika)|kanclerz]] postawiła warunek, by odbyło się to na [[Chandrila|Chandrili]], co miało symbolizować sprawiedliwość za zdradziecki imperialny atak podczas [[Dzień Wyzwolenia|Dnia Wyzwolenia]]. Na kryształowych klifach w północnej części [[Hanna City]] pod starożytnym tintolivem spotkali się przedstawiciele [[Imperium Galaktyczne]]go w osobie [[Wielki wezyr|wielkiego wezyra]] Ameddy oraz [[Nowa Republika|Nowej Republiki]] w osobie kanclerz Mothmy, jej doradców [[Sinjir Rath Velus|Sinjira Ratha Velusa]] i [[Sondiv Sella|Sondiva Selli]] oraz [[Książę|księżniczki]] [[Leia Organa|Leii Organy]], u której zaczął się poród jej [[Kylo Ren|syna]]. Podczas ceremonii został podpisany akt bezwzględnej kapitulacji Imperium, które na mocy traktatu zobowiązało się do zaprzestania wszelkich walk i zbrojeń oraz rozwiązania swojego rządu. Tuż po ceremonii Leia została zabrana na salę porodową, a Mon podpisała deklarację uznającą ocalałych imperialnych oficjeli za przestępców wojennych. Funkcjonariusze cywilni z rządu Imperium zostali warunkowo ułaskawieni pod warunkiem przestrzegania postanowień Ugody Galaktycznej, a sam Mas Amedda odzyskał wolność bez postawienia mu formalnych zarzutów i zachował tymczasową, fikcyjną władzę na zwaśnionym Coruscant pod okiem republikańskich nadzorców, którzy mieli dopilnować, aby niegdysiejszy wielki wezyr pozostał zwykłym figurantem kontynuującym nieskuteczne rządy. Kiedy została podpisana Ugoda Galaktyczna, na [[Jakku]] Nowa Republika [[Bitwa o Jakku|rozbiła]] ocalałe wojska Imperium, których niedobitki uciekły w [[Nieznane Regiony]]. Stanowiło to oficjalny koniec galaktycznej wojny domowej, lecz mimo to walki wciąż trwały, ponieważ imperialne szczątki nadal kontrolujące swoje terytoria w [[Galaktyka|galaktyce]] nie zamierzały się poddać licząc, że znajdzie się osoba, która ich zbawi. Republikanom kolejne miesiące zajęło dobicie tych odłamów, schwytanie jeńców i zliczenie ofiar. Dopiero wtedy całkowicie nastał pokój.<ref>''[[Koniec i początek: Kres Imperium]]''</ref>
 +
 
 +
== Potajemne łamanie traktatu ==
 +
W Nieznanych Regionach imperialne niedobitki przeorganizowały się i utworzyły [[Najwyższy Porządek]] - rząd, który miał kontynuować tradycje i ideały Imperium. Szybko zaczął on ponowne zbrojenia łamiąc tym samym ustalenia Ugody Galaktycznej. Musiał robić to w sekrecie, ponieważ złamanie postanowień wiązało się z wysokimi sankcjami. Kiedy Najwyższy Porządek ujawnił się przed galaktyką, kierowany przez Leię Organę [[Ruch Oporu]] starał się przedstawić przed [[Senat Galaktyczny (Nowa Republika)|Senatem]] dowody na potajemne zbrojenia post-imperialnych i przekonać republikanów do zbrojnej interwencji.<ref>''[[Przebudzenie Mocy: Słownik ilustrowany]]''</ref> Zanim jednak to się udało, [[układ Hosnian]] został w [[34 ABY]] [[Zniszczenie układu Hosnian|zniszczony]] przez [[Baza Starkiller|bazę Starkiller]] - [[superbroń]] Najwyższego Porządku i rozpoczęła się kolejna [[Wojna Najwyższy Porządek-Ruch Oporu|wojna]] na skalę galaktyczną.<ref>''[[Przebudzenie Mocy]]''</ref>
 +
 
 +
== Ciekawostki ==
 +
*Początkowe źródła podawały, że Ugoda Galaktyczna została podpisana na Coruscant, jednak w książce ''[[Koniec i początek: Kres Imperium]]'' dokładnie opisującej okoliczności zawarcia traktatu, miejscem jego podpisania stała się Chandrila.
 +
 
 +
== Przypisy ==
 +
{{Przypisy}}
  
 
== Źródła ==
 
== Źródła ==
*''[[Lost Stars]]'' {{1st}}
+
*''[[Koniec i początek: Kres Imperium]]''
 +
*''[[Utracone gwiazdy]]'' {{1st}}
 
*''[[Before the Awakening]]'' {{TWy}}
 
*''[[Before the Awakening]]'' {{TWy}}
 
*''[[Przebudzenie Mocy: Słownik ilustrowany]]''
 
*''[[Przebudzenie Mocy: Słownik ilustrowany]]''
Linia 14: Linia 25:
 
[[de:Galaktische Übereinkunft]]
 
[[de:Galaktische Übereinkunft]]
 
[[en:Galactic Concordance]]
 
[[en:Galactic Concordance]]
 +
[[es:Concordancia Galáctica]]
 +
[[fr:Concordat Galactique]]
 +
[[ja:銀河協定]]
 +
[[pt:Concordância Galáctica]]
 
[[ru:Галактическое соглашение]]
 
[[ru:Галактическое соглашение]]
 +
[[fi:Galaktinen rauhansopimus]]

Wersja z 13:38, 22 mar 2018

Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Ugoda Galaktyczna to dokument ustanawiający zakończenie galaktycznej wojny domowej i kapitulację Imperium Galaktycznego podpisany w 5 ABY.

Podpisanie traktatu

W roku 5 ABY Mas Amedda z pomocą Brygady Knypli zdołał wydostać się z oblężonego Coruscant i czym prędzej skontaktował się z Mon Mothmą chcąc podpisać zawieszenie broni i zakończyć galaktyczną wojnę domową. Pani kanclerz postawiła warunek, by odbyło się to na Chandrili, co miało symbolizować sprawiedliwość za zdradziecki imperialny atak podczas Dnia Wyzwolenia. Na kryształowych klifach w północnej części Hanna City pod starożytnym tintolivem spotkali się przedstawiciele Imperium Galaktycznego w osobie wielkiego wezyra Ameddy oraz Nowej Republiki w osobie kanclerz Mothmy, jej doradców Sinjira Ratha Velusa i Sondiva Selli oraz księżniczki Leii Organy, u której zaczął się poród jej syna. Podczas ceremonii został podpisany akt bezwzględnej kapitulacji Imperium, które na mocy traktatu zobowiązało się do zaprzestania wszelkich walk i zbrojeń oraz rozwiązania swojego rządu. Tuż po ceremonii Leia została zabrana na salę porodową, a Mon podpisała deklarację uznającą ocalałych imperialnych oficjeli za przestępców wojennych. Funkcjonariusze cywilni z rządu Imperium zostali warunkowo ułaskawieni pod warunkiem przestrzegania postanowień Ugody Galaktycznej, a sam Mas Amedda odzyskał wolność bez postawienia mu formalnych zarzutów i zachował tymczasową, fikcyjną władzę na zwaśnionym Coruscant pod okiem republikańskich nadzorców, którzy mieli dopilnować, aby niegdysiejszy wielki wezyr pozostał zwykłym figurantem kontynuującym nieskuteczne rządy. Kiedy została podpisana Ugoda Galaktyczna, na Jakku Nowa Republika rozbiła ocalałe wojska Imperium, których niedobitki uciekły w Nieznane Regiony. Stanowiło to oficjalny koniec galaktycznej wojny domowej, lecz mimo to walki wciąż trwały, ponieważ imperialne szczątki nadal kontrolujące swoje terytoria w galaktyce nie zamierzały się poddać licząc, że znajdzie się osoba, która ich zbawi. Republikanom kolejne miesiące zajęło dobicie tych odłamów, schwytanie jeńców i zliczenie ofiar. Dopiero wtedy całkowicie nastał pokój.[1]

Potajemne łamanie traktatu

W Nieznanych Regionach imperialne niedobitki przeorganizowały się i utworzyły Najwyższy Porządek - rząd, który miał kontynuować tradycje i ideały Imperium. Szybko zaczął on ponowne zbrojenia łamiąc tym samym ustalenia Ugody Galaktycznej. Musiał robić to w sekrecie, ponieważ złamanie postanowień wiązało się z wysokimi sankcjami. Kiedy Najwyższy Porządek ujawnił się przed galaktyką, kierowany przez Leię Organę Ruch Oporu starał się przedstawić przed Senatem dowody na potajemne zbrojenia post-imperialnych i przekonać republikanów do zbrojnej interwencji.[2] Zanim jednak to się udało, układ Hosnian został w 34 ABY zniszczony przez bazę Starkiller - superbroń Najwyższego Porządku i rozpoczęła się kolejna wojna na skalę galaktyczną.[3]

Ciekawostki

  • Początkowe źródła podawały, że Ugoda Galaktyczna została podpisana na Coruscant, jednak w książce Koniec i początek: Kres Imperium dokładnie opisującej okoliczności zawarcia traktatu, miejscem jego podpisania stała się Chandrila.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!