Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Transportowiec Delta Dx-9

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Wersja Shadowtrooper (dyskusja | edycje) z dnia 12:45, 30 gru 2008

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Delta.jpg
Transportowiec Delta Dx-9
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Delta-class Dx-9 Stormtrooper Transport
Producent: Telgorn Corporation
Specyfikacja techniczna
Długość: 20m
Uzbrojenie: 2 działka laserowe , 2 działka jonowe o mocy
Osłony: 50
Różne
Załoga: 2Delta Dx-9 to podstawowy lekki statek szturmowo-transportowy floty Imperium, ogniwo pośrednie między promami szturmowymi typu Gamma a kanonierkami Skipray. Dx-9 jest używany do transportu szturmowców i komandosów - zarówno do zwykłego przewożenia ich z miejsca na miejsce, jak i w celach abordażowych oraz desantowych. Równocześnie bywa też wykorzystywany do dowożenia zaopatrzenia i ważnych ładunków na niebezpieczne obszary, przechwytywania jednostek przemytniczych, a także ataków na mniejsze okręty. Jego typowa misja w warunkach bojowych polega na zaatakowaniu i unieruchomieniu wrogiej jednostki (często we współpracy z myśliwcami), a następnie przeprowadzeniu abordażu celem jej opanowania lub przejęcia jakiegoś ważnego ładunku lub pasażerów.

Transportowce typu Delta występują w kilku odmianach, różniących się między sobą ilością załogi oraz uzbrojenia. Typowy Dx-9 uzbrojony jest w dwa działka laserowe i dwa jonowe - te ostatnie są oczywiście szczególnie przydatne w przypadku konieczności unieruchomienia atakowanej jednostki bez powodowania na niej zbyt wielu uszkodzeń. Transportowiec ten może być także uzbrojony w wyrzutnie rakiet lub torped, co czyni go bardzo niebezpiecznym dla innych jednostek podobnej klasy, a także dla słabiej bronionych okrętów. Jego prędkość i opancerzenie nie należą może do specjalnie imponujących, praktyka wykazała jednak, że są w zupełności wystarczające do pełnienia stawianych przed nim zadań. Kiedy tylko pod ręką nie ma promów typu Gamma ze szturmowcami zero-G, albo kanonierek czy myśliwców szturmowych, z reguły do akcji wkraca wtedy transportowiec Telgorna.

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!