Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Ryft Hrakert

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
RyftHrakert.jpg
Ryft Hrakert
Lokalizacja: Manaan
Funkcja: Formacja naturalna
Przynależność:


Ryft Hrakert to obszar geograficzny, którego nazwę otrzymały głębiny rozciągające się pod Ahto na planecie Manaan. Na terenie było olbrzymie złoże kolto, które było wydobywane na potrzeby obu stron wojny domowej Jedi. W tym miejscu powstała tajna stacja Hrakert, która miała zapewnić Republice dodatkowe zasoby kolto. W pobliżu ryftu swoje leże miał Progenitor.

Historia

W czasach panowania Bezkresnego Imperium w galaktyce planeta Manaan, wraz z tym terenem była częścią światów Rakatan. W czasach budowy Gwiezdnej Kuźni, ok. 30000 BBY właściciele planety wybudowali w tym miejscu jedną z Gwiezdnych Map, która posiadała część informacji o treści dotarcia do planety Lehon. Poza tym, Mapa opiekowała się i kształtowała faunę i florę tej planety, to jej zasługą jest wygląd i zwierzęta tego miejsca.

Wiele tysięcy lat później Revan przybywa tutaj, aby odszukać Gwiezdną Mapę, w celu odnalezienia Gwiezdnej Kuźni i wykorzystania jej do swoich własnych celów. Mniej więcej w tym samym w czasie w ryfcie, za zgodą większości sędziów z Selkathańskiego Sądu Najwyższego rozpoczyna się budowa tajnej stacji Republiki mającej na celu wydobywanie dodatkowego kolto dla niej.

W 3956 BBY cierpiący na amnezję Revan ponownie przybywa do ryftu, aby odszukać po raz drugi Gwiezdną Mapę, wówczas prace nad wydobywanie kolto obudziły wielkiego rekina firaksjańskiego, który po przebudzeniu strzegł Mapy. Jedi udało się odstraszyć Progenitora, poprzez wysadzenie stacji kontroli przepływu kolto.

Alternatywy

Gracz w grze Knights of the Old Republic ma możliwość zanieczyszczenia źródła kolto, poprzez wprowadzenie do wody eksperymentalnego odstraszacza firaksów, który zamiast odstraszać zabijał rekiny w kontakcie z nimi. Wówczas Progenitor umiera, a Revan zostaje wydalony z Manaan bez możliwości powrotu. Ten wybór nie jest jednak zgodny z Expanded Universe.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!