Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Resztki Imperium: Różnice pomiędzy wersjami

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Linia 76: Linia 76:
 
[[de:Restimperium]]
 
[[de:Restimperium]]
 
[[en:Imperial Remnant]]
 
[[en:Imperial Remnant]]
 +
[[es:Remanente Imperial]]
 +
[[ru:Осколок Империи]]

Wersja z 13:46, 27 maj 2010

Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: Puste sekcje.
Resztki Imperium.png
Resztki Imperium
Dokument ustanawiający Deklaracja Nowego Ładu
Organ ustawodawczy Rada Moffów
Organ sądowniczy Sąd Najwyższy
Stolica

Bastion

Data założenia 12 ABYResztki Imperium były pozostałością Imperium Galaktycznego po utworzeniu się rządu Nowej Republiki.

Nazwa

Nazwa Resztki Imperium często odnosiła się zarówno do system politycznego jak i relatywnie małego obszaru, jakim zarządzały. Początkowo miała w sposób obraźliwy opisywać pozostałości po Imperium, była bardzo popularna u mieszkańców Nowej Republiki. Natomiast sami mieszkańcy Imperium często mówili o „Przestrzeni Imperialnej”, albo po prostu “Imperium”.

Samo słowo „Resztki” odnosiło się do topniejącego wciąż terytorium Imperium Galaktycznego oraz faktu, że większość byłych imperialnych systemów i sektorów przeszła na stronę Nowej Republiki, albo sama tworzyła niezależne rządy. Po nieudanej inwazji Yuuzhan Vongów na terytorium imperialne oraz po fakcie, że przystąpiło one do wojny przeciwko obcym. Termin ten stał się mniej obraźliwy. Nawet po wojnie powiększone i odmienione Imperium nadal było nazywane Resztkami.

Historia

Nie ma jednoznacznej daty początku Resztek Imperium, tak samo jak nie ma daty kończącej Imperium. Rząd Imperium popadał w chaos i powoli ewoluował w Resztki. Istnieje kilka etapów ewolucji:

W prawdzie najsensowniejszą datę początkową Resztek Imperium możemy uznać 19 ABY , to za jej początek przyjuje się lata 12-13 ABY ,aby podkreślić Ponowne Zjednoczenie Imperium przeprowadzone przez Daalę w Latarnii Tsoss. Ten incydent doprowadził w końcu do powstania rządu Resztek Imperium. Co więcej rząd Resztek Imperium funkcjonował już przez traktatem Pellaeon-Gavrisom.

Kampania Daali (12 ABY)

Po klęsce "odrodzonego" Imperatora, Imperium pogrążyło się znowu w chaosie. Mniej więcej w tym czasie Admirał Daala dowiedziała się o rozpadzie imperium i stwierdziła, że nie może już czekać bezproduktywnie i powinna przyczynić się do odbudowy potęgi Imperium. Widząc, że metody dyplomatyczne nie przynoszą żadnych rezultatów, Daala zgromadziła wszystkich wodzów Imperium na Latarnii Tsoss pod pozorem rozmów dyplomatycznych o przyszłości Imperium. Po wielu godzinach bezsensownych kłótni i utarczek słownych, zrezygnowana Daala przeszła do planu B, a było to wpuszczenie do pokoju, gdzie odbywały się rozmowy trującego gazu. Rezultatem tego była śmierć wszystkich obecnych - poza samą Daalą. W ten sposób pani Admirał przejęła całkowitą kontrolę nad siłami Imperium, stając się de facto głową rządu Resztek Imperium.

Postanowiła ona uderzyć na Akademia Jedi na lesistym księżycu Yavin IV , a przy okazji rozpocząć serię ataków na światy Nowej Republiki. W tym celu zebrała ogromną flotę składającą się z:

Pomimo gigantycznej przewagi, flota została rozbita, a sam Niewidzialny Młot uległ zniszczeniu w atmosferze gazowego giganta, sama Daala zdołała jednak uciec. Uratowana przez ocalałe niszczyciele, przekazała dowodzenie nad całością floty Imperium swojemu zastępcy, wiceadmirałowi Pellaeonowi.

Ekspansja Pellaeona (12 - 13 ABY)

Uczniowie Ragnosa (14 ABY)

Ostatnie lata wojny (17 - 19 ABY)

Wojna z Yuuzhan Vongami (27 - 30 ABY)

Czasy późniejsze (30 - 127 ABY)

Wojna Sithowo-Imperialna (127 - 130 ABY)

Źródła

Przypisy


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!