Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

R2-D2: Różnice pomiędzy wersjami

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Znacznik: Z urządzenia mobilnego)
Linia 66: Linia 66:
 
*Nazwa tego robota została nadana przez montażystów pracujących przy ''[[Gwiezdne wojny|Gwiezdnych wojnach]]''. W ich żargonie skrót ten oznacza rolkę drugą dialog drugi.
 
*Nazwa tego robota została nadana przez montażystów pracujących przy ''[[Gwiezdne wojny|Gwiezdnych wojnach]]''. W ich żargonie skrót ten oznacza rolkę drugą dialog drugi.
 
*R2-D2 jest jedną z dwóch postaci, które wystąpiły we wszystkich częściach Sagi. (Drugą postacią jest [[C-3PO]])
 
*R2-D2 jest jedną z dwóch postaci, które wystąpiły we wszystkich częściach Sagi. (Drugą postacią jest [[C-3PO]])
 +
*R2-D2 jest jedydyną i najbardziej przeklinającą postacią w całym uniwersum.
  
 
== Przypisy ==
 
== Przypisy ==

Wersja z 20:24, 24 mar 2020

Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: usunięcie informacji z Legend oraz pododawanie przypisów.

The-rise-of-skwyalker-r2-d2-character-poster.jpg
R2-D2
Planeta pochodzenia Naboo
Stwórca Industrial Automaton
Producent Industrial Automaton
Model R2
Typ Droid astromechaniczny
Wysokość 109 cm[1]
Płeć Zaprogramowana płeć męska
Kolor sensorów
 • Niebieski
 • Czerwony
Uzbrojenie
 • Paralizator
 • Laser
Wyposażenie
 • Ramię wielofunkcyjne
 • Próbnik danych
PrzynależnośćR2-D2 to droid astromechaniczny, który był obecny przy najważniejszych wydarzeniach w historii galaktyki. W czasach upadku Republiki przetrwał inwazję na Naboo, pomagając młodemu Anakinowi Skywalkerowi zniszczyć centrum dowodzenia droidami na orbicie. Uczestniczył w misji ratunkowej dla Obi-Wana na Geonosis, gdzie rozpoczął się konflikt zwany wojnami klonów. Gdy powstało Imperium, Artoo był obecny na Mustafar, następnie przy porodzie Padmé Amidali, aż dostał się pod opiekę Baila Organy. Wiele lat później brał udział w galaktycznej wojnie domowej, podczas formowania się Nowej Republiki i jej walki z resztkami Imperium. 30 lat po bitwie o Endor służył w siłach Ruchu Oporu, walczącego z Najwyższym Porządkiem, będącym spadkobiercą Imperium.

Budowa

Artoo miał 109 cm wzrostu. Składał się z metalowego korpusu opartego o dwie nogi z gąsienicami, a także trzecią nogę, wysuwaną. Miał on poruszaną głowicę, która obracała się na owalnym pierścieniu. Na głowicy zamieszczony był główny receptor optyczny oraz oko radarowe. Był tam też projektor holograficzny, dzięki któremu Artoo mógł odtwarzać hologramowe projekcje. Na korpusie oprócz wentylatorów oraz głośnika znajdowały się różnego rodzaju ramiona i urządzenia dodatkowe. Oto niektóre z nich:

 • ramię złącza komputera służyło do podłączenia R2 do terminalu w celu wymiany informacji i wprowadzenia poleceń
 • ramię chwytaka pozwalało Artoo manipulować przedmiotami, a podczas lotów kosmicznych naprawiać statek, na którym był zainstalowany
 • ramię ładowania energetycznego pozwalało R2-D2 na ładowanie układów zasilających martwych maszyn i wysyłanie impulsów przez uszkodzone obwody dla testów diagnostycznych
 • silniki odrzutowe zamontowane na dwóch nogach; umożliwiały one lot zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i nad powierzchniami planet
 • gaśnice
 • przyssawka
 • piła tarczowa

Historia

Droidy astromechaniczne były projektowane głównie do pracy w próżni. Ich nadrzędnym celem było naprawianie statków, gdy te znajdowały się w przestrzeni kosmicznej. Pierwsze wzmianki o R2-D2 mówią o tym, że został on skonstruowany właśnie w tym celu dla myśliwców N-1 i innych statków Naboo.

Inwazja na Naboo

W 32 BBY, R2-D2 razem z kilkoma innymi droidami astromechanicznymi leciał na statku Królowej Amidali uciekając z Naboo przed wojskami Federacji Handlowej. Osłony statku, zostały uszkodzone, przez blokadę. Droidy będące na statku zostały wysłane do naprawy usterki. Wszystkie oprócz R2-D2 zostały zestrzelone. Gdy osłony przestały działać R2 obszedł główny obwód i przywrócił zasilanie, za co został nagrodzony, przez Królową. Królowa - podająca się za służkę - wyczyściła R2. Na Tatooine, gdzie musiano lądować z powodu uszkodzenia hipernapędu, R2-D2 poznał C-3PO swojego późniejszego przyjaciela, z którym od razu łatwo znalazł wspólny język. Po powrocie na Naboo Artoo pomagał w walce, a następnie odegrał dużą rolę w zniszczeniu Centrum Dowodzenia Droidami jako droid astromechaniczny Anakina Skywalkera.

Wojny klonów

Tuż przed rozpoczęciem wojen klonów Artoo miał okazję głębiej zaprzyjaźnić się z C-3PO na pustynnej planecie Tatooine, a później podczas bitwy o Geonosis. W trakcie wojen klonów Artoo był świadkiem sekretnego ślubu Anakina Skywalkera z Padmé Amidalą, później towarzyszył młodemu Jedi i jego mistrzowi Obi-Wanowi Kenobiemu w tajnych misjach dla Zakonu Jedi. Jego zadanie polegało głównie na naprawie usterek w myśliwcach.

Plany Republiki

R2-D2 walczy z R3-S6.

Artoo nigdy nie miał czyszczonej pamięci, przez co o mały włos nie wpadł w ręce Separatystów. Podczas bitwy o Bothawui myśliwiec, w którym był Anakin Skywalker, doznał takiego uszkodzenia, że Anakin (już na niszczycielu) myślał, że R2-D2 zginął. W rzeczywistości R2 został "ocalony" przez tradoshańskiego zbieracza, Gha Nachkta. Gdy Anakin i Ahsoka przybyli na jego statek w celu poszukiwania R2-D2, Trandoshanin ukrył Artoo przed nimi, gdyż wcześniej zdobył sojusz z generałem Grievousem - miał mu dostarczyć droida w zamian za cenę.

W czasie drogi Artoo próbował dwa razy uciec; najpierw zamierzał niespostrzeżenie ulotnić się (w dodatku wykiwał robota-zabójcę), lecz został przyłapany przez Gha Nachkta. Za drugim razem, kiedy tradonshański statek dotarł na orbitę księżyca Ruusan. Wtedy zamierzał wysłać Anakinowi przekaz o lokalizacji bazy nasłuchowej, lecz ponownie Gha Nachkt go przyłapał. Po przybyciu do stacji Skytop, Grievous rozpoczął wydobywanie danych z banku pamięci Artoo. Gdy tylko Gha Nachkt odkrył jego plany, zamierzał dostać większą zapłatę i wtedy Grievous dał mu ją w wersji zabicia mieczem świetlnym.

Potem R2-D2 został zabrany przez czterech Magna-Guardów do statku generała, lecz wtedy ocalił go Anakin. Gdy się dowiedzieli, że R3-S6, zastępczy droid Anakina, był szpiegiem Separatystów, R2 ruszył do panelu na zewnętrznej platformie, skąd otworzył wyjście z bazy, która akurat była w stanie zagrożonym. R2 musiał stoczyć walkę z R3, który przybył go wyeliminować. W czasie walki R2 wylał olej na R3 i chciał go zrzucić, lecz droid-szpieg nie chciał się poddać i szybko uczepił się R2 swoją przyssawką. Baryłkowaty droid Anakina nie zamierzał tanio sprzedać swej skóry i podpalił olej silniczkiem umieszczonym w swej nodze, a potem, używając piły, obciął linkę, przez co R3-S6 spadł z mostu i zginął, uderzając o kawałek metalu. Wtedy przyleciał Anakin Skywalker i uratował go, a stacja nasłuchowa uległa zniszczeniu.

Czasy Imperium

Od 19 BBY do 0 BBY przebywał na Alderaan w pałacu Baila i Brehy Organów razem z C-3PO. W przeciwieństwie co do swojego towarzysza nie został poddany operacji czyszczenia pamięci.

W 5 BBY wraz z C-3PO towarzyszył pani minister Maketh Tua w podróży na Garel, pomagając rebeliantom z Lothalu wykraść zakłócacze. Po kradzieży roboty, wraz z ukradzionymi karabinami, zostały zwrócone Bailowi Organie.

Początek upadku Imperium

R2 i jego nierozłączny przyjaciel C-3PO.

W roku 0 BBY statek Tantive IV, lecący z tajnymi planami Gwiazdy Śmierci, został zaatakowany przez gwiezdny niszczyciel Imperium. Na pokładzie znajdowała się księżniczka Leia Organa, która ukryła tajne plany superbroni Imperium w pamięci Artoo. Droid w ostatniej chwili zdołał wraz z C-3PO uciec z opanowanego przez szturmowców statku, ewakuując się w kapsule ratunkowej, której Imperium nie zestrzeliło, ponieważ nie wykryto organizmów żywych. Wylądowali na planecie Tatooine, gdzie po kłótni, rozeszli się w różne strony. Oboje zostali porwani przez Jawów. Droidy zostały sprzedane farmerowi Owenowi Larsowi, wujowi młodego Luke'a Skywalkera.

Artoo wiedział, że musi dostarczyć dane zawarte w sobie Obi-Wanowi Kenobiemu. Zdecydował się uciec od Larsów i Luke'a Skywalkera na pustynię w poszukiwaniu starca. Tam na drugi dzień został odnaleziony przez Threepia i Luke'a. Wkrótce wszystkich zaatakowali Ludzi Pustyni. Uratował ich Ben Kenobi, którego to szukał mały astrodroid. Zaprowadził ich do swojej chatki, a tam Artoo pokazał hologram od Leii Organy, która wyjaśniła, by dostarczyć plany nowej superbroni Imperium zawartej w Artoo jej ojcu, Bailowi Organie. Artoo po wielu perypetiach wziął w końcu udział w bitwie o Yavin u boku Luke'a Skywalkera w jego X-wingu.

Artoo przygotowywał X-winga podczas bitwy o Hoth, a później poleciał z Luke'iem na Dagobah, do Wielkiego Mistrza Jedi Yody, u którego Luke odbył szkolenie. Następnie pomógł Leii, Luke'owi, Chewiemu i Lando w ucieczce z Miasta w Chmurach na Bespinie. Rok później brał udział w misji na księżycu Endor, gdzie pomógł rebeliantom zniszczyć generator pola energetycznego drugiej Gwiazdy Śmierci.

Dalsze dzieje

Po wydarzeniach na Endorze Artoo kontynuował walkę z Imperium jako członek powstałej z Rebelii Nowej Republiki. Gdy Luke Skywalker postanowił udać się na wygnanie w wyniku masakry swoich uczniów przez Kylo Rena, wyruszył na poszukiwania pierwszej świątyni Jedi. W tym celu wykorzystał mapę, którą Artoo zdobył z systemów Gwiazdy Śmierci.[2] Część mapy została usunięta z pamięci droida, który jakiś czas później trafił pod opiekę Ruchu Oporu, kierowanej przez Leię organizacji walczącej ze spadkobiercą Imperium, Najwyższym Porządkiem. Pod nieobecność Luke'a R2-D2 był w stanie ciągłej hibernacji. Trzydzieści lat po bitwie o Endor astromech przebywał w bazie Ruchu Oporu na planecie D'Qar, gdzie stał na uboczu zakryty płachtą materiału. Gdy do bazy przybył droid BB-8, w którego posiadaniu był drugi fragment mapy, próbował porozumieć się z R2-D2, jednak C-3PO wyjaśnił, że astromech nie odpowiada od czasu odejścia Skywalkera. Jakiś czas później, po zniszczeniu przez Ruch oporu bazy Starkiller, R2 przebudził się i poinformował Threepio, że musi przekazać ważną informację. Droid protokolarny poinformował o tym fakcie Leię, a jego towarzysz wyświetlił przechowywaną w pamięci mapę zawierającą lokację świątyń Jedi. BB-8 wyświetlił brakujący fragment, co pozwoliło im zidentyfikować miejsce, w którym ukrywał się Skywalker.[3] R2 dołączył później do Rey i Chewbacci, którzy wyruszyli Millennium Falconem by odnaleźć ostatniego Jedi. Gdy dotarli na wodną planetę, na której powierzchni znajdowały się nieliczne wyspy, wylądowali u stóp starej świątyni Jedi. Rey rozpoczęła wspinaczkę po kamiennych schodach, podczas gdy droid oraz Wookiee pozostali przy statku, obserwując jej postępy.[4]

Ciekawostki

 • Nazwa tego robota została nadana przez montażystów pracujących przy Gwiezdnych wojnach. W ich żargonie skrót ten oznacza rolkę drugą dialog drugi.
 • R2-D2 jest jedną z dwóch postaci, które wystąpiły we wszystkich częściach Sagi. (Drugą postacią jest C-3PO)
 • R2-D2 jest jedydyną i najbardziej przeklinającą postacią w całym uniwersum.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!