Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Quesh

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: informacje z gry The Old Republic.
Quesh.png
Quesh
Astrografia
Region: Przestworza Huttów[1]
Księżyce: 1[1]
Współrzędne: S-10
Długość dnia: 18 godzin[1]
Długość roku: 490 dni[1]
Geografia
Atmosfera: Silnie skażona
Dominujący krajobraz: Pierwotnie zatrute bagna i moczary
Ważne miejsca:
Społeczeństwo i inne
Przynależność: Republika Galaktyczna
Quesh to silnie skażona chemicznie planeta, położona w Przestworzach Huttów. Została odkryta przez Republikę Galaktyczną w czasie wielkiej wojny z odrodzonym Imperium Sithów. Niedługo po tym została zindustrializowana przez Republikę wspieraną przez huttyjskie klany, ze względu na bogate złoża queshańskiego jadu, będącego cennym składnikiem chemicznym.

Charakterystyka

Nieliczne okazy flory i fauny planety.

Quesh był planetą niezwykle nieprzystępną dla organizmów żywych. W jej silnie skażonej atmosferze były w stanie żyć jedynie nieliczne okazy tamtejszej flory i fauny, przystosowani do trudnych warunków panujących na powierzchni. W znacznej części planetę pokrywały trujące bagna i moczary. Również w podziemiach planety znajdowały się pokłady szkodliwych substancji. Ponadto Quesh nierzadko nawiedzały wstrząsy sejsmiczne.

Historia

Kopalnia na Quesh.

Położona w dalekim krańcu Przestworzy Huttów planeta została odkryta przez Republikę Galaktyczną podczas trwającego blisko trzydzieści lat konfliktu zbrojnego z Imperium Sithów, odbudowanym po upadku w wyniku wielkiej wojny nadprzestrzennej. Jednakże republikańska ekspedycja stwierdziła, że warunki panujące w atmosferze planety nie pozwalają na jej eksplorację. Kilka lat później, młody naukowiec, przeszukujący starsze archiwa, odkrył, że toksyczne substancje tej planety miały niezwykle podobny skład chemiczny do substancji znanej jako venenit shadaaga, huttyjski jad, służącej do produkcji wysokiej klasy stymulantów, poprawiających stan zdrowia, refleks i koncentrację.

Fabryki Republiki.

Władze Republiki żywo zainteresowały się tym odkryciem, gdyż mogło ono przynieść znaczne profity, tak potrzebne w czasie konfliktu. Jednakże, mimo wielu prób, naukowcy nie byli w stanie znaleźć sposobu na syntezę potrzebnych składników. Republika postanowiła zawrzeć niespotykany sojusz. Trzy huttyjskie klany, pomimo obowiązującego Kartel Huttów traktatu o neutralność, zawartego z Imperium, zgodziły się wspomóc Republikę, w zamian za część zysków z produkcji stymulantów. W ciągu niespełna dekady Republika stworzyła z pomocą Huttów sieć przemysłową, poczynając od kopalni, po fabryki i zakłady przetwórcze, a Quesh stało się największym źródłem tego typu substancji w galaktyce.

Prowizoryczna baza Imperium Sithów.

Pomimo prób utrzymania informacji o istnieniu planety i jej złóż w ścisłej tajemnicy, plotki rozsiewane przez górników i robotników z czasem dotarły do Imperium, które przyparło do muru Kartel Huttów. Jego przedstawiciele byli zmuszeni uznać współpracujących z Republiką Huttów za zdrajców i wspomóc Sithów w ataku na placówki Republiki. Siły imperialne, wspierane przez wyspecjalizowane droidy Huttów, zajęły jeden z zakładów przetwórczych, tworząc z niego prowizoryczną bazę i przygotowując się do przejęcia planety w wyniku walki zbrojnej. Republika natomiast była zmuszona bronić swoich pozycji, jak i swoich huttyjskich partnerów biznesowych.

Ciekawostki

  • Na stronie planety w bazie The HoloNet znalazło się kilka wpisów w aurebeshu:
    • Chemiczna żyła złota ("Chemical bonanza")
    • Konflikty Huttów ("Hutt infighting")
    • Podsycanie skutków wojny ("Fanning the flames of war")
    • Naukowcy Selkathów ("Selkath scientists")

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Quesh w bazie The HoloNet

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Quesh.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!